Τα έδωσε όλα με Εσπερίδες Καλλιθέας ο ΟΑΧ EAR PLUS

Με τα πολλά φάουλ και τις αποβολές γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο να κυριαρχούν στην αναμέτρηση, ο ΟΑΧ EAR PLUS γνώρισε την ήττα από τις Εσπερίδες Καλλιθέας με 80-68 για την 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Η ομάδα του Θάνου Σόφτση έδωσε μεγάλο αγώνα, με την κούραση όπως αποδείχτηκε να την επηρεάζει στην τελευταία περίοδο. Ευθύνη βέβαια γι’ αυτό το γεγονός είχαν οι πολλές αποβολές, καθώς χρεώθηκαν με 5 φάουλ οι Χάρις, Ντέλιτς, Οικονομάκη και Σαλιάι.

Ενα αποτέλεσμα που παρ’ όλα αυτά διατηρεί πάντα μέσα στο παιχνίδι τον ΟΑΧ EAR PLUS για την κατάκτηση μιας θέσης μέσα στην πεντάδα της βαθμολογίας.

Ο EAR PLUS κατάφερε να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 37-41, αφού αυτό ήταν το σκορ στο ημίχρονο, έχοντας εξασφαλίσει νωρίτερα διαφορά 10 πόντων (22-32) που ήταν και η ανώτατη που έπιασε στο παιχνίδι. Από το δεύτερο μισό και μετά η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, καταφέρνοντας να φτάσουν στη νίκη.

Εξαιρετικό παιχνίδι από την Αντέλα Ντέλιτς η οποία πέτυχε 28 πόντους.

Διαιτητές (κομισάριος): Κοϊμτζόγλου – Νάστος – Ρίζος (Παππάς)

Δεκάλεπτα: 16-20, 37-41, 56-54, 80-68

Εσπερίδες Καλλιθέας (Σταύρος Νανάκος): Παπαϊωάννου, Στόλιγκα, Καμμένου 3(1), Γασπαράτου 9(1), Μαργέλου, Πότερ 17, Μπενέκη 4, Ζούμπατς 11(3), Βιντσιλαίου 11, Κασάπογλου 9(2), Μπάραμαν 16(2), Σταμούλου

ΟΑ Χανίων EAR PLUS (Θάνος Σόφτσης): Τζουγκράκη 6, Αργυροπούλου, Σαλιάι 3(1), Πούλινς 19, Παπαδάκη 1, Τσιχλάκη 5(1), Οικονομάκη 2, Ντέλιτς 28(1), Χάρις 4