Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τα Χανιά

Την ανοδική τους πορεία στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 2 συνέχισαν τα Χανιά τα οποία επικράτησαν της Επισκοπής με 1-0 το απόγευμα της Κυριακής (6/3) στα Περιβόλια για την 22η αγωνιστική του Β’ ομίλου.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου χρειάστηκε να περιμένει 93 λεπτά για να δικαιωθεί καθώς σε εκείνο το λεπτό ο Κόλα πέτυχε το τέρμα νίκης για τους Χανιώτες, που έφτασαν σε τρίτο διαδοχικό τρίποντο και ανέβηκαν στους 37 πόντους. Από την άλλη η Επισκοπή παρέμεινε στους 28 και δεν κατάφερε να παραμείνει αήττητη για έβδομο σερί ματς.

Η Επισκοπή ήταν εκείνη που ξεκίνησε δυνατά και απείλησε πρώτη όταν στο 3’ από εκτέλεση κόρνερ του Τριντάντε και κεφαλιά προς τα πίσω του Κολλά, η μπάλα πέρασε σε νέο κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Τρία λεπτά μετά ο Πολυχρόνης από μακρινή απόσταση δοκίμασε το πόδι του όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 8’ ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως αυτό κατέληξε πάνω από την εστία του Κουτζαβασίλη.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και στο 11’ ο Κάρλος δέχτηκε την πάσα του Μπαΐροβιτς όμως στο σουτ που επιχείρησε, ο Ψαρράς είχε απάντηση και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά ο Μπαΐροβιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βασιλόγιαννη έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 16’ με ωραία ατομική προσπάθεια και μπάσιμο στην περιοχή, το γύρισμα του δεν εκμεταλλεύτηκε συμπαίκτης του και έτσι η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Ψαρρά.

Τα «δελφίνια» είχαν τον έλεγχο και στο 18’ ο Βασιλόγιαννης με σέντρα βρήκε τον Παράνο που με εντυπωσιακό γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού δέχτηκε την πάσα του Τσαμούρη όμως το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, πέρασε άουτ και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 0-0.

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παράνο απείλησε όμως το σουτ του πέρασε άουτ, ενώ στο 55’ έκανε τη σέντρα προς τον Μπαΐροβιτς ο οποίος έπιασε την κεφαλιά για να μπλοκάρει την μπάλα ο Ψαρράς. Ο πορτιέρο της Επισκοπής σταμάτησε τον Σέρβο επιθετικό στο 59’ διώχνοντας δύσκολα την μπάλα στο εν κινήσει πλασέ που επιχείρησε. Δύο λεπτά μετά τη μία ώρα αγώνα ο Βασιλόγιαννης έκανε τη σέντρα, ο Ανδρικόπουλος έδιωξε αρχικά, η μπάλα στρώθηκε στον Πατάπη που την έστειλε άουτ.

Τα Χανιά ήταν κυρίαρχα στον αγωνιστικό χώρο όμως το γκολ δεν ερχόταν, όπως συνέβη στο 69’ με το σουτ του Βάρκα και την μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 88’ ο Κόλα βρήκε ωραία τον Κάρος αυτός σούταρε εκτός περιοχής με τον Ψαρρά να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Τελικά η λύτρωση για την ομάδα του Παπαδόπουλου ήρθε στο 90+3’ μετά την πάσα του Τσαμούρη στον Κόλα, ο οποίος ελίχθηκε ωραία εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ψαρρά, για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών), Βοηθοί: Νικολάου (Αθηνών), Ίσσα (Αθηνών), 4ος: Μαχαίρας (Αθηνών).

Κίτρινες: 45’ Παράνο, 90+3’ Κόλα – 34’ Τσάβος, 59’ Τριντάντε

Κόκκινη: 85’ Τριντάντε

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος) Κουτζαβασίλης, Φόμπι (82’ Καψάλης), Πατάπης, Τσαμούρης, Καμαρά, Παναγιωτούδης, Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Παράνο (78’ Κόλα), Μπαΐροβιτς, Κολλάς (56’ Βάρκας).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς) Ψαρράς, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης (90’ Σκόνδρας), Μπαρμπόσα, Τσάβος, Καραγιάννης, Πολυχρόνης, Τριντάντε, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης, Σταθόπουλος (64’ Ταρσίσιο).