ΣΥΝΚΑ: Ήττα και αποκλεισμός στη Σαντορίνη

Η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ δεν τα κατάφερε στη Σαντορίνη, γνωρίζοντας την ήττα από τον Πανθηραϊκό με σκορ 1-0. Το γκολ που έκρινε τη νίκη για τους γηπεδούχους σημείωσε στο 73ο λεπτό σε μια διπλή φάση ο Περιάλης με κοντινό πλασέ.

Είναι γεγονός ότι το ΣΥΝΚΑ δεν είχε τόσο καλή απόδοση, καθώς ήταν ελάχιστες οι φάσεις που δημιούργησε μπροστά στην εστία του Ζωντού. Βέβαια, θα πρέπει να σημειωθεί η κούραση από το 120λεπτο του τελικού του Σούπερ Καπ με τον Πανακρωτηριακό, που επηρέασε την απόδοση των παικτών.

Στο πρώτο ημίχρονο, η μοναδική φάση δημιουργήθηκε από μια μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γεωργούλη στο 42’, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αυτός που απείλησε ήταν ο Βεστάκης, η κεφαλιά του οποίου μετά την εκτέλεση φάουλ του Παληγεώργου έφυγε άουτ στο 72′.

Παρ’ όλα αυτά, το παιχνίδι ενώ διαφαινόταν ότι όδευε στο 0-0, στο 73’, ο Περιάλης, δέχτηκε τη μπάλα στην περιοχή του ΣΥΝΚΑ και παρότι είχε δύο αντιπάλους απέναντι του κατάφερε να τους ξεφύγει, πλασάροντας, ο Βλαχάκης αντέδρασε, αποκρούοντας σε πρώτη φάση τη μπάλα, η οποία όμως στρώθηκε και πάλι στα πόδια του, ανοίγοντας έτσι το σκορ.

Στο χρόνο που ακολούθησε το ΣΥΝΚΑ δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια αντίδραση και ειδικότερα να φτάσει στην ισοφάριση που θα του έδινε την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Ως εκ τούτου η ομάδα του Αστ. Θέμελη αποχαιρετά το Κύπελλο Ελλάδος και πλέον στρέφει αποκλειστικά το ενδιαφέρον της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Από την άλλη, ο Πανθηραϊκός συνεχίζει στη διοργάνωση και συγκεκριμένα θα μπει στην κλήρωση της τρίτης φάσης της διοργάνωσης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1’ Πρώτη απειλή στην περιοχή της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ με ένα γέμισμα, ο Χρ. Παληγεώργος με το στήθος γυρίζει τη μπάλα προς τον Βλαχάκη, η οποία κατευθύνεται προς την εστία και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αποκρούει με αυτοθυσία.
19’ Γύρισμα του Χρ. Παληγεώργου, ο Κορέτα δεν προλαβαίνει και η μπάλα φεύγει άουτ.
27’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Λούκα, ο Βαλαβανόπουλος δεν προλαβαίνει να κάνει το πλασέ όπως θα ήθελε, άουτ.
38’ Μακρινό σουτ του Κορέτα, η μπάλα φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Βλαχάκη.
42’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γεωργούλη, η μπάλα κοντράρει σε παίκτη του Πανθηραϊκού και καταλήγει κόρνερ.
43’ Ο Βαλαβανόπουλος σουτάρει από μακριά, ο Βλαχάκης βρίσκει λίγο τη μπάλα η οποία καταλήγει σε κόρνερ.
46’ Ο Βαλαβανόπουλος βρίσκεται αμαρκάριστος από τα όρια της περιοχής, σουτάρει, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Βλαχάκη.
63’ Επικίνδυνη σέντρα μέσα στην περιοχή από τον Τσόπελα, η μπάλα φεύγει έξω από τα δοκάρια του Βλαχάκη.
65’ Ο Βαλαβανόπουλος βρίσκεται ξανά αμαρκάριστος εκτός περιοχής, σουτάρει και η μπάλα περνά ψηλά.
72’ Εκτέλεση φάουλ από τον Χρ. Παληγεώργο, η κεφαλιά του Βεστάκη περνά άουτ.
73’ (1-0) Ο Περιάλης δέχεται τη μπάλα στην περιοχή του ΣΥΝΚΑ και παρότι έχει δυο αντιπάλους, καταφέρνει να πλασάρει, ο Βλαχάκης εκτινάσσεται και αποκρούει, αλλά η μπάλα φτάνει ξανά στον Περιάλη, που σκοράρει με δεύτερη προσπάθεια.

Διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιά). Βοηθοί: Κοτζαμανίδης – Καρακελές (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Μποτωνάκης (64’), Μαζιώτης (67’), Πάγκαλος (85’), Τσόπελας (88’)

Πανθηραϊκός (Γιάννης Σιλεβίστας): Ζωντός, Τσόπελας, Χούσα, Μπιρμπίλι, Γ. Παληγεώργος, Λούκα, Παπασάββας, Λαμπρόπουλος, Κορέτα (87’ Νομικός), Κόντι (58’ Περιάλης), Βαλαβανόπουλος (90’ Μαναριώτης)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης): Βλαχάκης, Χρ. Παληγεώργος, Μωϋσίδης, Γεωργούλης, Κόλα (74’ Σινγκ), Μποτωνάκης, Ιμέρι (58’ Βεστάκης), Μαζιώτης, Πάγκαλος, Τσίτας, Νικόλτσης (18’ λ.τρ. Βαρδάκης).

ΠΗΓΗ: athlitiko.gr