Super League: Σαρωτικό πέρασμα της ΑΕΚ από το Περιστέρι

Με τον αέρα να είναι με το μέρος της στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ πέρασε… αέρας. Εντυπωσιακή, μεστή, σοβαρή, συμπαγής, με εναλλαγές της μπάλας και πίεση σε όλες τις γραμμές.

Στο πρώτο ημίχρονο ειδικά, ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να βγει από την περιοχή του. Πρωταγωνιστής σε αυτή τη μαγική ΑΕΚ που εμφανίστηκε στο Περιστέρι, ο Έκι Πόνσε. Με 2 γκολ έως και αυτό το παιχνίδι στη σεζόν (στο Μπράιτον και στο 1-1 με τον Ολυμπιακό), ο Αργεντίνος θύμισε την πρότερη θητεία του στην Ελλάδα. Ήταν killer και όταν βγήκε αλλαγή στο 68′ είχε προλάβει να κάνει το πρώτο του χατ τρικ με τη φανέλα της Ένωσης.

Σε αυτό το εντυπωσιακό της πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική. Προηγήθηκε μόλις στο 2′ από την πάσα του Πήλιου, ο Πόνσε στην πλάτη της άμυνας σκόραρε με διαγώνιο σουτ. Στο 5′ ο Γιόνσον μετά από κόρνερ σούταρε λίγο άουτ. Η ΑΕΚ στο τέταρτο βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Πόνσε. Ο Γκατσίνοβιτς θύμισε τον περσινό, όταν δεν έπαιζε με ατομισμό και με παράλληλη πάσα βρήκε τον Αργεντίνο που με προβολή βρήκε δίχτυα. Στο 29′ ο Τσούμπερ τετ α τετ με τον Τσιντώτα πλάσαρε χωρίς δύναμη στα χέρια του πορτιέρε του Ατρομήτου.

Οι γηπεδούχοι στο μισάωρο πέρασαν πολύ δύσκολα. Δεν μπορούσαν να φτάσουν στη σέντρα. Κάτι ο αέρας, κάτι η πίεση της ΑΕΚ, είχαν μπλοκάρει τον Ατρόμητο. Πάνω που πήγε να κρατήσει λίγο την μπάλα, έγινε το 0-3. Από κόρνερ, ο Βίντα δυο φορες προσπάθησε για on target τελική με κεφαλιά και σουτ. Η μπάλα κόντραρε, στρώθηκε στον Κάλενς, που με προβολή πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας του Αλμέιδα.

Ο Ατρόμητος θυμάται μια στιγμή από αυτό το εφιαλτικό ημίχρονο. Σουτ του Κούεν στο 42′ έδιωξε με τα πόδια ο Στάνκοβιτς.

Το χατ τρικ του Πόνσε

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο έκανε ακόμα μεγαλύτερο το προβάδισμά της. Στο48′ σε παρόμοια φάση με το γκολ του ο Κάλενς, τελικά σούταρε ψηλά άουτ. Στο 58′ ο ωραίος συνδυασμός έφερε την παράλληλη πάσα του Ρότα και ο Πόνσε με διπλή προσπάθεια πέτυχε κι άλλο γκολ.

Στο 65′ ακόμα ένας ωραίος συνδυασμός αλλά το σουτ του Τσούμπερ έφυγε ψηλά άουτ μέσα από την περιοχή και ένα λεπτό αργότερα από κόρνερ του Πήλιου (δεύτερη ασίστ), ο Γιόνσον με κεφαλιά σκόραρε και το χάρηκε.

Από εκεί και πέρα το μόνο που αναμενόταν ήταν το τελευταίο σφύριγμα. Στο 73′ ο Αντζιέλσκι άγγιξε το γκολ αλλά ο Στάνκοβιτς έβγαλε σε κόρνερ.

Γκολ: Πόνσε 2′, 15′, 58′, Κάλενς 35′, Γιόνσον 66′

Κίτρινες: Βίντα, Πισάρο

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Κούλα (Ξάνθης)

VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας)

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ (62′ Αθανασίου), Κιβρακίδης (46′ Τσακμάκης), Κούντε (46′ Αντζιέλσκι ), Τζαβέλλας, Γιουμπιτάνα (63′ Ρομπάιγ), Γκονσάλες, Κούεν, Βέργος, Βαλένσια (63′ Ντιρκς).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Πήλιος, Βίντα, Κάλενς, Γιόνσον, Πινέδα (68′ Φερνάντες), Άμραμπατ (68′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (72′ Φαν Βέερτ), Τσούμπερ (72′ Πισάρο), Πόνσε (68′ Αραούχο).