Super League 2: Ισόπαλο το ντέρμπι Χανίων – Καλαμάτας (1-1) με ένα… καυτό β’ μέρος

Aπ’ όλα είχε το ντέρμπι Χανίων – Καλαμάτας για την 15η αγωνιστική της Super League 2. Δύο γκολ, τρεις αποβολές, δύο για τα Χανιά και μία για την Καλαμάτα κι ένα χαμένο πέναλτι.

Στο… χλωμό από πλευράς θεάματος πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1 χάρη σε γκολ του Πασά στο 34’. Ωστόσο, το δεύτερο μισό του αγώνα… πήρε φωτιά.

Στο 48′ η Καλαμάτα έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Αρίμπας.

Τα Χανιά από εκείνο το σημείο βγήκαν στην αντεπίθεση, προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση, μόνο που τελικά στο 66’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι όπου στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Λεμονής, μένοντας έτσι τα Χανιά επίσης με 10 ποδοσφαιριστές.

Ο Πασάς που ήταν ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι δεν κατάφερε να νικήσει τον Καλογεράκη που έπεσε στη γωνία του αποκρούοντας εντυπωσιακά τη μπάλα, με το 0-1 να παραμένει!

Τελικά το γκολ για τα Χανιά ήρθε στο 73ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελευθεριάδη, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να πιέζουν και για ένα δεύτερο γκολ το οποίο δεν ήρθε…

Αντίθετα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Βουό για τα Χανιά για φάουλ σε αντίπαλό του.

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών) – Φωτόπουλος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (Κορίνθου)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι (79’ Νίκολιτς), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σιλά (79’ Σερβιλάκης); Λεμονής, Τσέλιος (59’ Βουό), Ντίας, Νίλι, Μανουσάκης (46’ Ελευθεριάδης), Μάναλης

Καλαμάτα (Μάκης Χάβος): Κόβαλ, Αρίμπας, Καρασαλίδης, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Κάτσε, Κατάλντι (84’ Κάνιας), Αλβες (79’ Κωτσόπουλος), Ακόστα (79’ Γρίβας), Πασάς (84’ Μπαράλες), Ελιβέλτο (51’ Κωστούλας)