ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League: Πήρε τον Άρη ο Παναθηναϊκός και κράτησε την 4η θέση

Οκορονοϊός δημιούργησε πρόβλημα και στις δύο ομάδες τις προηγούμενες μέρες, αλλά όταν ήρθε η ώρα για την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Άρη, οι γηπεδούχοι ήταν πιο έτοιμοι. Γεγονός που επιβεβαιώνεται και από τη νίκη τους με 2-0 χάρη στα γκολ των Παλάσιος και Αϊτόρ, αποτέλεσμα που τους επιτρέπει να διατηρήσουν την 4η θέση και να πλησιάσουν στην 3η. Όσο για τους φιλοξενούμενους, παρέμειναν στην 7η και θα πρέπει να επιστρέψουν άμεσα στις νίκες για να μη χάσουν κι άλλο έδαφος.

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά οι πράσινα άρχισαν να βγάζουν περισσότερη ένταση στο παιχνίδι τους, πατούσαν καλύτερα και δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ: Στο 14′ ο Χουάνκαρ σέντραρε από αριστερά, ο Αϊτόρ τσίμπησε τη μπάλα και αυτή κατέληξε στον Παλάσιος, ο οποίος με διπλή προσπάθεια νίκησε από κοντά τον Κουέστα για το 1-0.

Προβάδισμα που έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που συνέχιζε να κάνει το παιχνίδι της, δυσκολεύοντας πάρα πολύ τους κίτρινους που ήταν πίσω και έψαχναν τις αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να τις βρίσκουν… Δεν αποτέλεσε έκπληξη, επομένως, το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, στο 37′, με τη σέντρα – σουτ του Αϊτόρ που απέκρουσε με υπερένταση ο Κουέστα και την άστοχη προσπάθεια του Παλάσιος στην εξέλιξη της φάσης.

Θα αποτελούσε έκπληξη όμως, έτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι, αν ο Άρης ισοφάριζε στο πρώτο ημίχρονο και η αλήθεια είναι πως έφτασε… εκατοστά από το να τα καταφέρει, όταν ο Μπεναλουάν με κεφαλιά, μετά το κόρνερ του Ιτούρμπε, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 40′.

Πρώτα δοκάρι και μετά γκολ νίκης ο Αϊτόρ

Έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος και έτσι άνοιξε και το δεύτερο, αν και το δοκάρι ήταν για τους πράσινους αυτή τη φορά… Στο 50′ ο Αϊτόρ έκανε ωραίο πλασέ εκτός περιοχής αλλά στάθηκε άτυχος, με το σκορ να παραμένει στο 1-0. Όπως και να έχει, ήταν μια φάση που σου έδινε την αίσθηση πως το παιχνίδι θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά τελικά δεν ήταν ακριβώς έτσι…

Ναι μεν με το σκορ στο 1-0 υπήρχε μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά αυτός ήταν και ο μοναδικός λόγος. Γιατί κατά τα άλλα, καλές φάσεις δεν υπήρχαν. Ο Άρης ήθελε αλλά δεν έδειχνε να μπορεί, ο Παναθηναϊκός από την άλλη ήθελε κυρίως να κρατήσει το σκορ και έτσι τα λεπτά περνούσαν χωρίς να γίνεται κάτι ιδιαίτερο αγωνιστικά. Μέχρι που ήρθε το 83’…

Ο Παλάσιος με πολύ ωραία μπαλιά βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Αϊτόρ, το πλασέ του οποίου κόντραρε και στον Σούντγκρεν και κατέληξε στα δίχτυα του Κουέστα για το 2-0, με τους πράσινους να παίρνουν τη νίκη και να επιστρέφουν στην 4η θέση, στο +1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και στο -2 από τον ΠΑΟΚ.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες, Λούντκβιστ, Αϊτόρ, Μακέντα (79′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (92′ Χατζηθεοδωρίδης).

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν (86′ Σάκιτς), Μπεναλουάν, Μπράμπετς, Γκάνεα (53′ Μπερτόγλιο), Τζέγκο, Εντιαγέ (86′ Χαΐροβιτς), Σάσα, Ιτούρμπε (62′ Μάνος), Λόπεθ, Λούμορ.