ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League: Καθάρισε με 3άρα τον Παναιτωλικό ο ΠΑΣ Γιάννινα

Πριν την έναρξη του αγώνα ήξεραν όλοι ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν το φαβορί, αλλά ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να βάλει δύσκολα και να έχουμε ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Τελικά την ώρα του αγώνα όλα ήταν εύκολα για τους Ηπειρώτες, οι οποίοι ήταν μπροστά με 2-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έβαλαν τρίτο γκολ στο δεύτερο, παίρνοντας ακόμη ένα τρίποντο και ανεβαίνοντας, με παιχνίδι περισσότερο, στην 5η θέση, αφήνοντας τους Αγρινιώτες στη 12η.

Οι Γιαννιώτες ήταν καλύτεροι από την έναρξη της αναμέτρησης, πίεσαν, δημιούργησαν κάποιες φάσεις που θα μπορούσαν να εξελιχθούν σε ευκαιρίες αν γινόταν καλύτερη τελική πάσα και τελικά άνοιξαν το σκορο στο 33′: Ο Μαλής βρήκε με το χέρι το πρόσωπο του Περέα που έπεσε στην περιοχή, ο διαιτητής πήγε στο VAR, έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Εραμούσπε εκτέλεσε για το 1-0.

Αμέσως μετά, στο 37′, πριν καν προλάβουν να ανασυνταχθούν οι φιλοξενούμενοι, ήρθε και το 2-0 για τους γηπεδούχους με τον Περέα από κοντά μετά το γύρισμα του Μιλιντσεάνου από αριστερά, με τα πράγματα να γίνονται πλέον πολύ δύσκολα για τον Παναιτωλικό.
Το «κλείδωσε» με το τρίτο γκολ ο ΠΑΣ

Με την έναρξη της επανάληψης ο Γιάννης Αναστασίου έριξε στο ματς τον Καρέλη ελπίζοντας ότι οι Αγρινιώτες, οι οποίοι είχαν πλέον δύο φορ, θα μείωναν και θα έμπαιναν ξανά στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος, αλλά αυτές οι ελπίδες… ναυάγησαν νωρίς.

Στο 58′ ο Κάργας με κεφαλιά, μετά το κόρνερ του Γκαρντάβσκι, έκανε το 3-0 και από εκεί και πέρα πιο πιθανό ήταν το 4-0 παρά το 3-1, με τον ΠΑΣ να κυριαρχεί και τον Παναιτωλικό να έχει δύο δοκάρια, ένα με τον Καρέλη στο 85′ και ένα με τον Βέργο στο 88′, όταν όλα πια είχαν κριθεί.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας (68′ Τριάδης), Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σνάιντερ (68′ Μορέιρα), Καραχάλιος (85′ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (62′ Οικονομόπουλος), Μιλιντσεάνου (84′ Μίνα), Περέα.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Αποστολάκης, Μπακαδήμας, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης (52′ Μπελεβώνης), Λούι (46′ Καρέλης), Τσιγγάρας, Φλόρες, Ντουάρτε, Βέργος.