Super League: Εύκολη νίκη του ΟΦΗ επί του ουραγού Ατρόμητου

Ο Ατρόμητος κατέβηκε στην Κρήτη αποφασισμένος να δώσει μάχη με τον ΟΦΗ κυνηγώντας την πρώτη του νίκη, αλλά στο 10′ έχανε ήδη με 2-0. Και όπως καταλαβαίνει ο οποιοσδήποτε, έτσι δεν μπορείς για κανένα λόγο να νικήσεις. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, επομένως, πήρε το τρίποντο με δύο γκολ του Ντουρμισάι και βελτίωσε τη θέση της στην κατάταξη, ενώ αυτή του Γιώργου Παράσχου παραμένει στην τελευταία θέση χωρίς νίκη και αν δεν συνέλθει άμεσα θα μπλέξει στη μάχη της παραμονής.

Οι Περιστεριώτες υποτίθεται ότι θα έμπαιναν στο παιχνίδι δυνατά και με απόλυτη συγκέντρωση, αλλά το γεγονός ότι στο 10ο λεπτό ήταν ήδη πίσω στο σκορ με 2-0 τα λέει όλα… Όπως και ο τρόπος με τον οποίο δέχθηκαν το πρώτο γκολ, στο 7′, με τους Πίριτς και Χατζηισαΐα να… χαρίζουν τη μπάλα στον Ντουρμισάι, ο οποίος είπε «ευχαριστώ» κάνοντας το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, όπως προαναφέραμε, οι Κρητικοί πανηγύρισαν για δεύτερη φορά και οι φιλοξενούμενοι μάλλον κατάλαβαν πως ούτε αυτή τη φορά θα έπαιρναν την πρώτη νίκη, αφού μετά από φάση διαρκείας ο Ντουρμισάι (ξανά) με δυνατό σουτ έγραψε και το 2-0.

Ο Ατρόμητος θα μπρούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 23′ αλλά ο Κουλούρης δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από κοντά, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου.

Εύκολη νίκη των Κρητικών
Οι Περιστεριώτες έκαναν δύο αλλαγές με την έναρξη του β’ μέρους αλλά αυτό που δεν άλλαξε ήταν η κακή απόδοσή τους, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να έχει τον απόλυτο έλεγχο, όπως και ευκαιρίες για να βάλει τρίτο γκολ. Κάτι που δεν έκανε, αφού οι παίκτες του δεν ήταν εύστοχοι, χωρίς όμως αυτό να τους επηρεάζει σε κάτι, αφού πήραν τους τρεις βαθμούς.

Και τους πήραν εύκολα, αφού οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί μόνο σε μια περίπωση, στο 82′, με τον Κουλούρη να μην μπορεί να σκοράρει και ενώ ήταν… σχεδόν πάνω στη γραμμή του τέρματος.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γκαγέγος, Μεγιάδο, Τοράλ (79′ Ναμπί), Λάμπρου (85′ Πασαλίδης), Ντουρμισάι, Φαν Ντάιντεν (63′ Καμάου).

Ατρόμητος: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (46′ Κλωναρίδης), Χατζηισαΐας, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο (46′ Κιβρακίδης), Χαρίσης (71′ Ντένιτς), Σάλομον, Μουνίθ (85′ Κωτσόπουλος), Κουλούρης, Μπεντινέλι (71′ Σπιριντόνοβιτς).