Super League: Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα

Στο τελευταίο της ματς πριν από τη μεγάλη επιστροφή στη Νέα Φιλαδέλφεια, η ομάδα τουΜατίας Αλμέιδα επικράτησε 2-0.

Η «Ένωση» άφησε πίσω της την ήττα-σοκ από τον Βόλο και ζευγάρωσε τις νίκες της στη Super League, έπειτα από το πέρας τριών αγωνιστικών, προτού δώσει το πρώτο ντέρμπι της σεζόν (εκτός έδρας) με τον Παναθηναϊκό.

Η εικόνα του ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Πινέδα απείλησε λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα της αναμέτρησης, με δυνατό σουτ που μπλόκαρε ο Βασίλης Σούλης.

Ο ΠΑΣ, από την πλευρά του, έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο 8ο λεπτό, όταν το σουτ του Κέβιν Ροσέρο πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να πιέσει ψηλά, χωρίς ωστόσο να δυσκολέψει ιδιαίτερα τον αντίπαλο μέχρι το ημίωρο.

Στο 35ο λεπτό, ο Σούλης δεν κατάφερε να μπλοκάρει το σουτ του Πινέδα και ο Σέρχιο Αραούχο άγγιξε το γκολ, αλλά ο Νώντας Παντελάκης απέκρουσε σωτήρια.

Τελικά, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πινέδα άνοιξε το σκορ με σουτ-κεραυνό και έβαλε βάσεις νίκης για την ομάδα του Αλμέιδα.

Είχε προηγηθεί μεγάλη ευκαιρία του Ροσέρο, ο οποίος είδε τον Γενς Γιόνσον να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα με υπέροχο τάκλιν.

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και απείλησε με τον Στίβεν Τσούμπερ στο 46′, προτού ο ΠΑΣ απαντήσει με σουτ του Ροσέρο στο 52′, που πέρασε ψηλά άουτ.

Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πίεση ψηλά και έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Αλμέιδα, ο οποίος στο 71′ έβαλε τους Λιβάι Γκαρσία, Πέτρο Μάνταλο και Νίκλας Ελίασον (ντεμπούτο ο τελευταίος).

Το εύθραυστο 1-0 παρέμενε και οι υποστηρικτές της ΑΕΚ είχαν άγχος ως το 87ο λεπτό, όταν ο Νορντίν Άμραμπατ διπλασίασε το προβάδισμα με δυνατό σουτ, ρίχνοντας τίτλους τέλους.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (70′ Ελίασον), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (71′ Μάνταλος), Πινέδα (82΄ Μοχαμαντί), Τσούμπερ (77′ Άμραμπατ), Αραούχο (70′ Λ. Γκαρσία).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (56′ Ριένστρα), Μορέιρα (46′ Τζίμας), Ροσέρο (77′ Σταματελόπουλος), Παμλίδης.