Super League: Βόλος – ΟΦΗ 0-1, έκανε “σεφτέ” στις νίκες με σπουδαίο διπλό

Πήραν σε αυτό το ματς από άλλη αφετηρία. Οι Θεσσαλοί προέρχονταν από το μεγάλο διπλό επί της ΑΕΚ, οι Κρητικοί από δύο σερί ήττες. Έβγαλαν, όμως, αντίδραση, έδειξαν χαρακτήρα και πανηγύρισαν την πρώτη φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα με 1-0.

Ο ΟΦΗ δεν έπαψε να έχει πολλά προβλήματα. Ωστόσο, βρήκε τον τρόπο να τα βάλει όλα κάτω από το χαλάκι και να πάρει ένα παλικαρίσιο τρίποντο. Μία νίκη-βάλσαμο αυτή για όλους στο κλαμπ πάνω που η κατάσταση έδειχνε άκρως προβληματική.

Μπορεί να πιέστηκε αρκετά, μπορεί ο Βόλος να είχε από κάποια φάση και μετά την υπεροχή και να έψαχνε την ισοφάριση, όμως, οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια δεν λύγισαν. Βρήκαν από νωρίς το γκολ και στη συνέχεια κράτησαν το μηδέν.

Σκόρερ μόλις στο 5′ ο Διαμαντής μετά από κόρνερ του Λάρσον και κεφαλιά του Πασαλίδη. Στο πρώτο του φετινό ματς ως βασικός ο 22χρονος αμυντικός έδωσε το τρίποντο στους Κρητικούς. Ο Ντίκο ίσως μπορούσε να έχει κάνει λίγο αργότερα το 0-2. Ταλαιπωρούσε αρκετά τους αντίπαλους αμυντικούς στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν του Βόλου. Κυκλοφόρησε την μπάλα, προσπάθησε κυρίως από τα πλάγια να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, αλλά συνεχώς κάτι του έλειπε. Ακόμη και όταν αποβλήθηκε στο 76′ ο Λάρσον, οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν λύση. Είχαν ευκαιρίες με Μπαριέντος, Μεσκίδα και Σιέλη, αλλά το 0-1 έμεινε έως το φινάλε.

Σκόρερ: 5′ Διαμαντής

ΒΟΛΟΣ (Kώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο (90’ Τσέλιος), Λούνα (84’ Ουές), Σιέλης, Εσκοβάλ (74’ Μεσκίδα), Ματίγια (46’ Φερνάντεθ), Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Ντέλετιτς, Φαν Βέερτ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Πασαλίδης, Διαμαντής, Θοράρινσον (68’ Στάικος), Βούρος, Μαρινάκης, Ντιουσέ, Μπουζούκης (59’ Καμάου), Μεγιάδο (80’ Γιαννούλης), Ντίκο (80 Θεοδοσουλάκης).