Άρης – ΠΑΟΚ 0-0: Όλο το ντέρμπι ένα χαμένο πέναλτι! Και η σύρραξη στις καθυστερήσεις!

«Κουλούρια» Θεσσαλονίκης! Δεν είχε νικητή το πρώτο ντέρμπι της σεζόν. Ο Άρης πιο κοντά στη νίκη, αλλά ο Κοτάρσκι… μπλόκαρε το πέναλτι του Γκρέι. «Οχι» Κουέστα και στην μεγάλη ευκαιρία του Τόμας! Σύρραξη και κόκκινες στις καθυστερήσεις!

Δεν ήταν καμιά ματσάρα που θα μνημονεύουμε μέρες το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς Στο 0-0 το clasico της Θεσσαλονικής, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει έναν βαθμό και τον Άρη να… χάνει (ακόμα) δύο, εξαιτίας του χαμένου πέναλτι του Γκρέι. Κοτάρσκι και Κουέστα είχαν πρωταγωνιστικούς ρόλους στη «λευκή» ισοπαλία στο Χαριλάου.

O τελευταίος έπαθε… Γκόμελ, «φλέρταρε» με την κίτρινη κάρτα στο 10 (!) και την είδε πέντε λεπτά αργότερα, αλλά ο Τερζής εν αντιθέσει με τον Μπούργος που τον έκανε άρον – άρον αλλαγή, τον άφησε στο χορτάρι. Toν έβγαλε στο ημίχρονο! Το 4-2-3-1 βοήθησε να έρθουν πιο κοντά οι γραμμές, αλλά το πρόβλημα που έχει φέτος ο Άρης «κρύφτηκε» και σε καμία περίπτωση δεν λύθηκε.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, κυκλοφόρησε πιο εύκολα τη μπάλα, αλλά κυρίως προσπαθούσε να απειλήσει «προκαλώντας» λάθη του αντιπάλου στη μεσαία γραμμή, κλέβοντας μπάλες, παρά να αναπτυχθεί και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τον Κουέστα και την άμυνα του.

Φάσεις ελάχιστες στο πρώτο μισό του ματς, όλες απόρροια ατομικών λαθών. Το πρώτο όταν ο Μαζικού άφησε, αμαρκάριστο για να «κλείσει» τον Νάρεϊ αλλά το διόρθωσε με την προβολή και το δεύτερο οταν από λάθος γύρισμα του Λύρατζη στον Κοτάρσκι, ο Ματέο Γκαρσία έγινε αποδέκτης της μπάλας, χωρίς όμως να τελειώσει τη φάση.

Μια τελική ο ΠΑΟΚ στην εστία, σήκωσε τη μπάλα για να απειλήσει ο Άρης, φυσική συνέπεια το 0-0 ημίχρονο!

Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ, χαμένο πέναλτι ο Άρης!

Οτι δεν είχε όλο το πρώτο ημίχρονο, το είχε η επανάληψη στα επτά πρώτα της λεπτά! Ο ΠΑΟΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Τομάς στο 49′ (εξ επαφής απόκρουση του Κουέστα) και ο Άρης ακόμα μεγαλύτερη στο 53′ με τον Κοτάρσκι να… μπλοκάρει το κακής εκτέλεσης, πέναλτι του Γκρέι!

Ολο το υπόλοιπο του δευτέρου μέρους, πιστό αντίγραφο του πρώτου. Μοναδική αλλαγή στο σκηνικό, η βροχή που έπιασε μετά το 60′ στο «Βικελίδης». O ΠΑΟΚ από ένα σημείο και μετά έδειξε να συμβιβάζεται με την ισοπαλία, ενώ οι αλλαγές που έκανε ο Άρης, περισσότερο τον αποδιοργάνωσαν, παρά τον βοήθησαν για να βρει το γκολ που θα έκρινε και την αναμέτρηση.

Στο τέλος «χάλασε» και το ματς. Γενική σύρραξη στις καθυστερήσεις στον αγωνιστικο χώρο, με αφορμή μια «κοκορομαχία» Νταμπό και Ολιβέιρα! Ο μέσος του Άρη είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, ενώ κόκκινη κάρτα είδε και ο Ελ Καντουρί!

Άρης – ΠΑΟΚ 0-0

Άρης (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Μαντσίνι (81΄Καμάτσο), Ντουκουρέ, Mανού Γκαρσία (69′ Ιτούρμπε), Ντιόπ (46′ Νταμπό), Ματέο Γκαρσία (81′ Ζερβίνιο), Γκρέι (64′ Πάλμα).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (59′ Βιεϊρίνια), Λύρατζης, Ντάντας (59′ Μπίσεσβαρ), Κούρτιτς, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς (73′ Καντουρί), Αουγκούστο, Τομάς (63′ Ολιβέιρα).