ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League 2: Πρώτη, αλλά βαριά, ήττα των Χανίων στη Ρόδο

Στραπάτσο! Με το πόδι στο γκάζι πήγαιναν τα Χανιά έως τώρα έχοντας ως μοναδική ήττα στη σεζόν αυτή στο Κύπελλο από τον ΟΦΗ. Μόνο που τη Δευτέρα (16/10) ο Διαγόρας τα διέλυσε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Νότιου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Μπήκε πολύ δυνατά, πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο μισάωρο και ουσιαστικά έτσι κλείδωσε το τρίποντο. Μεγάλη νίκη για τους Ροδίτες, οι οποίοι στο γήπεδό τους είχαν νικήσει την προηγούμενη αγωνιστική και το Αιγάλεω.

Μόλις στο 3′ έγινε το 1-0 με τον Αντεσίνα να ανοίγει το σκορ. Τέσσερα λεπτά μετά ο σκόρερ έγινε δημιουργός και εκείνος που εκτέλεσε ήταν ο Λεσάι για το 2-0.

Στο 11′ τα Χανιά έβγαλαν ία αντίδραση με τον Μαζουλουξή να αστοχεί σε κεφαλιά και λίγο αργότερα είχε μία φάση και ο Μάναλης. Ωστόσο, στο 30′ ο Λεσάι έκανε το 3-0 και εκεί τελείωσαν όλα.

Δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά τα Χανιά και τους πήρε και αρκετός χρόνος για να συνέλθουν. Έψαξαν ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν ευκαιρίες κυρίως με τον Βουό. Τελικά αυτός σημείωσε και το μοναδικό γκολ των Χανίων στο 83′ από γύρισμα του Μάναλη.

Διαιτητής: Παπαγεωργόπουλος (Αργολίδας)
Bοηθοί: Παύλος (Δυτ. Αττικής) – Σπηλιώτης (Κορίνθου)
4ος διαιτητής: Στεργιώτης (Αθηνών)

Διαγόρας (Θωμάς Γράφας): Σηφάκης, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλλας, Μασούρας, Τσιαντούλας (72’ λ.τρ. Μουντές), Λούκιτς (78’ Φέκκας), Αντεσίνα, Λεσάι (90’ Νικόλης), Μανιάς

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (19’ Σιλά), Τσορνομάς (66’ Μπουρσέλης), Λεμονής, Τσέλιος (76’ Μούλερ), Μανουσάκης (46’ Βουό), Κόλα (46’ Ντίας), Μάναλης