ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΕΛΛΑΔΑ

Ελλάδα-Ολλανδία 0-1: Πάλεψε αλλά «λύγισε» στο φινάλε (φωτογραφίες)

Η Εθνική Ελλάδας προσπάθησε σκληρά απέναντι στην Ολλανδία, έμεινε στο ματς για 90 λεπτά, όμως «λύγισε» από το πέναλτι του Βίρτζιλ Φαν Ντάικ στις καθυστερήσεις (0-1) και πλέον πιθανότατα θα ψάξει την πρόκριση στο Euro 2024 μέσα από τα μπαράζ του UEFA Nations League.

Κατάθεση ψυχής έκαναν οι Έλληνες διεθνείς μπροστά σε 25 χιλιάδες φιλάθλους στην Νέα Φιλαδέλφεια, όμως οι Ολλανδοί πήραν την νίκη με 1-0 με πέναλτι του Φαν Ντάικ στην εκπνοή και πιθανότατα την πρόκριση για τα γήπεδα της Γερμανίας.

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο που έπιασε πέναλτι του Βέγκχορστ στο πρώτο μέρος η Ελλάδα έμεινε στο ματς για 90 λεπτά, όμως «λύγισε» στο φινάλε και πλέον όπως όλα δείχνουν θα διεκδικήσει την παρουσία της στο Euro 2024 μέσα από τα μπαράζ του UEFA Nations League.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η πρώτη επίσκεψη στα ολλανδικά «καρέ» ήρθε στο 14ο λεπτό όταν ο Μαυροπάνος προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ο Βερμπρούγκεν. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» πέντε λεπτά αργότερα, με το σουτ εκτός περιοχής του Ράιντερς, το οποίο πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο μέσος της Μίλαν επιχείρησε νέο μακρινό σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Βλαχοδήμος.

Στο 25ο λεπτό όμως, ο Ερνάντες καταλόγισε πέναλτι σε βάρος του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη πάνω στον αρχηγό της Ολλανδίας, Βίρτζιλ Φαν Ντάικ, με τους Έλληνες διεθνείς να φωνάζουν για επιθετικό φάουλ του αμυντικού της Λίβερπουλ.

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος όμως ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε την εκτέλεση του Βέγκχορστ!

Παρά την ψυχολογία που της έδωσε η απόκρουση αυτή, η «γαλανόλευκη» αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα, μένοντας περιορισμένη στο μισό γήπεδο από τους «οράνιε». Πέραν όμως ενός σουτ του Σίμονς η Ολλανδία δεν έφτανε με αξιώσεις στα καρέ της Ελλάδας.

Αντίθετα, λίγο έλειψε στο 44’ να γίνει το 0-1 όταν σε μια μακρινή μπαλιά του Φαν Ντάικ, ο Ρότα έκανε κακή εκτίμηση δίνοντας την ευκαιρία στον Μπέργκβαϊν να σουτάρει απέναντι από τον τερματοφύλακα της Νότιγχαμ Φόρεστ, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά από φάουλ του Τσιμίκα, όμως η μπάλα πέρασε μακριά άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Ολλανδία «γύρισε» σε 4-2-3-1. Με την σειρά της η Εθνική δεν πατούσε καλά, και στο 47’ ο Βλαχοδήμος αναγκάστηκε σε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μπέργκβαϊν ο οποίος είχε εκμεταλλευτεί το λάθος του Μαυροπάνου για να βρεθεί σε θέση βολής.

Στο 50’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την «γαλανόλευκη», όταν ο Ιωαννίδης ξεχύθηκε «σαν ταύρος σε υαλοπωλείο» από δεξιά, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ και ενώ είχε την επιλογή του Μασούρα στα αριστερά του. Η απάντηση της Ολλανδίας ήταν άμεση, αφού στο 52′ ο Σίμονς αστόχησε από την καρδιά της περιοχής αφού ο Βλαχοδήμος είχε πει «όχι» στον Ράιντερς.

Στο 59′ ο Ρότα έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε μακριά από την εστία.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Γκουστάβο Πογέτ άλλαξε διάταξη κάνοντας τριπλή αλλαγή και κατέφυγε σε ένα πιο δημιουργικό 4-2-3-1 με τον Μάνταλο πίσω από τον Ιωαννίδη και τους Μασούρα, Φούντα εκατέρωθέν του.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Πογέτ φώναζε στους Έλληνες διεθνείς να προωθήσουν το παιχνίδι, να παίξουν πιο επιθετικά. Πράγματι οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, πίεζαν γρήγορα και προσπαθούσαν να βγουν με δύναμη πρώτοι στην μπάλα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ουρουγουανός τεχνικός τα έπαιξε «όλα για όλα» ρίχνοντας στο ματς και τον Βαγγέλη Παυλίδη.

Στο 84′ ο Φούντας έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Ιωαννίδης αστόχησε όμως με κεφαλιά. Στα τελευταία λεπτά, ο κόσμος προσπάθησε να εμψυχώσει τους διεθνείς, κάνοντας ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του. Ο Φούντας προσπάθησε με ένα σουτ στο 88′ όμως δεν κατάφερε να προβληματίσει τον αντίπαλο πορτιέρε.

Κι αφού το γκολ για την Ελλάδα δεν ήρθε, η Ολλανδία κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 89′ όταν ο Παυλίδης γκρέμισε τον Ντούμφρις στην μεγάλη περιοχή. Ο VAR, κ. Μουνουέρα κάλεσε τον Ερνάντες να επανεξετάσει την φάση όμως ο Ισπανός διαιτητής δεν πήρε πίσω το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός της Εθνικής Ολλανδίας, Βίρτζιλ Φαν Ντάικ, ο οποίος δεν λάθεψε, σημάδεψε σωστά και οι «οράνιε» πήραν την νίκη στην Νέα Φιλαδέλφεια.

Το VAR εξέτασε την περίπτωση και τρίτου πέναλτι για τους Ολλανδούς, κάτι το οποίο τελικά δεν επιβεβαιώθηκε.

Έτσι, η Ολλανδία «έπιασε» την Εθνική μας στους 12 βαθμούς στον Β’ Όμιλο έχοντας και ένα ματς λιγότερο και έτσι η πρόκριση της «γαλανόλευκης» μέσα από τα European Qualifiers μοιάζει με «θαύμα» πλέον.

Σκόρερ: 90’ Φαν Ντάικ (πεν.)

Διαιτητής: Ερνάντες (Ισπανία).

Κίτρινες κάρτες: 14’ Κουρμπέλης, 29’ Μάνταλος, 76’ Ρέτσος, 86’ Παυλίδης – 13’ Γκεερτρουίντα, 51’ Σίμονς

ΕΛΛΑΔΑ (Γκας Πογέτ): Βλαχοδήμος – Ρότα, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης (60’ Φούντας) – Κουρμπέλης (60’ Σιώπης), Μάνταλος (81’ Παυλίδης), Μπακασέτας (60’ Μπουχαλάκης) – Μασούρας (77’ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης, Τσιμίκας

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Βερμπρούγκεν – Ακέ, Φαν Ντάικ, Γκεερτρουίντα (46’ Μάλεν) – Χάρτμαν (74’ Φαν ντε Φεν), Ράιντερς, Βίφερ (81’ Ντε Ρουν), Ντούμφρις – Μπέργκβαϊν, Βέγκχορστ (62’ Βέερμαν), Σίμονς (62’ Μπρόμπεϊ)