Άρης Σούδας: Κατέκτησε το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας του

Ο Αρης Σούδας για πρώτη φορά στην ιστορία του πανηγύρισε την κατάκτηση Σούπερ Καπ, επικρατώντας στα Περιβόλια με 5-1 του Πανακρωτηριακού.

Λίγες εβδομάδες πριν από την έναρξη της Γ’ Εθνικής το σύνολο του Νίκου Μαναρώλη έδειξε σε καλή κατάσταση, απέναντι στην ομάδα του Ακρωτηρίου που με τον Μάνο Βεργανελάκη στον πάγκο κάνει μία νέα αρχή, στηριζόμενη σε δικά της παιδιά.

Ο Αρης μπήκε… ορεξάτα στο παιχνίδι και στο 8’ έφτασε στο 1-0, όταν από μπαλιά του Στεφανίδη από τον χώρο της άμυνας ο Δρακάκης έβαλε στην πλάτη του τον Βολακάκη και με πλασέ σκόραρε.

Στο 11’ ο ίδιος είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 αλλά στο τετ-α-τετ “νικητής” βγήκε ο νεαρός τερματοφύλακας του Πανακρωτηριακού Τριανταφυλλάκης. Τελικά, ένα λεπτό μετά (12’), από σέντρα του Μποτωνάκη που κόντραρε η μπάλα στρώθηκε στον Κυτράκη, που με πλασέ πέτυχε το 2-0.

Η ομάδα του Ακρωτηρίου προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και είχε την πρώτη της φάση με το σουτ του Ν. Ανδρεαδάκη στο 13’ να καταλήγει άουτ. Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 23’ με την κατάληξη να είναι η ίδια. Η φάση ξεκίνησε από την ωραία ενέργεια του νεαρού Κουκουράκη και ακολούθησε το στρώσιμο του Παπαδάκη στον Ανδρεαδάκη.

Ενδιάμεσα (19’) το σουτ του Ροκάκη κόντραρε σε σώματα, ενώ στο 30’ από σέντρα του Παπαθανασίου και προσπάθεια του Ροκάκη η μπάλα στρώθηκε στον Μποτωνάκη που σούταρε άουτ.

Ο Πανακρωτηριακός παρά την άσχημη τροπή που πήρε νωρίς το παιχνίδι γι’ αυτόν “δεν το έβαλε κάτω” και στο 43’ μείωσε με πέναλτι του αρχηγού του Μανουσάκη (2-1). Την παράβαση κέρδισε ο Κοπανάκης από τον Ροκάκη. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν το σουτ του Παπαθανασίου που μπλόκαρε ο Τριανταφυλλάκης, ενώ δευτερόλεπτα πριν οι ομάδες πάνε στ’ αποδυτήρια Κοπανάκης και Παπαδάκης πήγαν να δημιουργήσουν… μπελάδες στην άμυνα του Αρη, αλλά σωτήρια έκοψε τον Παπαδάκη ο Στεφανίδης.

Η πρώτη φάση του β’ ημιχρόνου ήταν στο 50’ το σουτ του Ροκάκη που εξουδετέρωσε με ωραία εκτίναξη ο Τριανταφυλλάκης.

Στο 53’ ο Παπαθανασίου έκανε ωραία ατομική ενέργεια γυρίζοντας την μπάλα στον Σουχλάκη, που πλάσαρε για το 3-1. Στο 58’ ο “Παπ” επιχείρησε να σκοράρει με σουτ στην κίνηση από σέντρα του Λιονάκη αλλά ο Τριανταφυλλάκης μπλόκαρε και δευτερόλεπτα μετά υπήρξε στο άλλο μισό του γηπέδου το σουτ του Κοπανάκη που έφυγε πάνω από την εστία του Βροντάκη.

Ο Αρης απλοποίησε τα πράγματα στο 64’ όταν από τη σέντρα του Λιονάκη η μπάλα έφτασε στον Παπαθανασίου, που με κοντινό σουτ “χρίστηκε” σκόρερ για το 4-1. Η επόμενη αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 83’ με τον Κ. Ανδρεαδάκη να μπλοκάρει την μπάλα έπειτα από προβολή του Ροκάκη σε σέντρα του Σουχλάκη.

Στο 85’ ο Ροκάκης τελικά “βρήκε” δίχτυα με σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, για το 5-1. Στις καθυστερήσεις ο Παπάζογλου δεν μπόρεσε να σκοράρει έπειτα από σέντρα του Φέζγκα.

Διαιτητής: Γεωργόπουλος
Βοηθοί: Αναστασάκης – Μπραουδάκη
4ος διαιτητής: Αντωνίου

Αρης Σούδας (Νίκος Μαναρώλης): Βροντάκης, Νικολακάκης (76’ Στρατουδάκης), Λιονάκης (69’ Φέζγκα), Βουρβαχάκης (83’ Παπάζογλου), Στεφανίδης, Κυτράκης, Σουχλάκης, Ροκάκης, Δρακάκης (76’ Ρουσάκης), Μποτωνάκης (69’ Σελάμης), Παπαθανασίου.

Πανακρωτηριακός (Μάνος Βεργανελάκης): Τριανταφυλλάκης (67’ λ.τρ. Κ. Ανδρεαδάκης), Καπούλας, Κουκουράκης (65’ Παπαδεράκης), Μπαγετάκος (67’ Γιαπιντζάκης), Βολακάκης (56’ Κουτσοποδιώτης), Μανουσάκης, Μιχαλακόπουλος (56’ Ξανθουδάκης), Κοπανάκης, Ν. Ανδρεαδάκης, Λένα, Παπαδάκης.

ΠΗΓΗ: athlitiko.gr