Αποκλεισμός – σοκ για τον Άρη στο Europa League, ηττήθηκε με 1-2 από την Κόλος Κοβαλίβκα

Ο Άρης παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων, έχασε με 1-2 από την Κόλος Κοβαλίβκα στη Θεσσαλονίκη και αποκλείστηκε από το Europa League.

Μετά το πρώτο 10λεπτο, στο οποίο έγινε αναγνωριστικό παιχνίδι, οι κίτρινοι πήραν τον έλεγχο και ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Λόπεθ στο 21′, για να απαντήσουν στο επόμενο λεπτό οι Ουκρανοί με τον Ζοζούλια. Ενα 10λεπτο μετά, από το λάθος του Ροζ, ο Σμιρνί βρέθηκε σε θέση τετ α τετ για τους φιλοξενούμενους αλλά ο Κουέστα απέκρουσε με το πόδι και κράτησε το 0-0, για να ακολουθήσει στο 36′ το δοκάρι για τον Άρη στην εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ και όταν επέστρεψαν από αυτά, βρήκαν δίχτυα! Αρχικά η Κόλος Κοβαλίνκα στο 47′ με την κεφαλιά του Νόβακ μετά την εκτέλεση φάουλ, εν συνεχεία ο Άρης στο 55′ με το εκπληκτικό σουτ του Μπρούνο Γκάμα (1-1).

Η γρήγορη ισοφάριση θεωρητικά θα έδινε ψυχολογικό πλεονέκτημα στους Θεσσαλονικείς, αλλά στην πράξη δεν αποδείχθηκε κάτι τέτοιο, αφού στο 62′ οι Ουκρανοί βγήκαν μπροστά και μετά την ασταθή επέμβαση του Κουέστα σε σουτ που έγινε, ο Αντιούκ στην επαναφορά έκανε το 1-2.

Τα πράγματα, πλέον, είχαν πάρει άσχημη τροπή για τον Άρη και αυτό επιβεβαιώθηκε και στη συνέχεια, αφού δεν κατάφερε ποτέ να πείσει ότι θα ανατρέψει την κατάσταση και γνώρισε πρόωρο αποκλεισμό-σοκ από το Europa League…

Άρης: Κουέστα, Σάσα (78′ Μαντσίνι), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα (69′ Μάνος), Ματίγια, Τζέγκο, Φετφατζίδης, Μπερτόλιο, Μπρούνο Γκάμα, Λόπεθ.

Κόλος Κοβαλίβκα: Βόλινετς, Ζοζούλια (50′ Μορόζκο), Χαβρίς, Πετρόβ, Νόβακ, Γέμετς, Σμίρνι (88′ Κοστίσιν), Μπογκντάνοβ, Ζαντόια, Άντιουκ, Λισένκο.