ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Αποκλεισμός για τον ΟΦΗ στο Europa League, ήττα 0-1 από τον Απόλλωνα Λεμεσού

Νωρίς-νωρίς αποχαιρετά το Europa League ο ΟΦΗ, ΠΟΥ ηττήθηκε στο Ηράκλειο από τον Απόλλωνα Λεμεσού με 0-1.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό και το γεγονός ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία καλή φάση, τα λέει όλα για το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες. Ήταν στο 42ο λεπτό και ήταν για τον ΟΦΗ, με τον Στάικου να κάνει το τακουνάκι για τον Σαρδινέρο και αυτόν να στρώνει στον Φιγκεϊρέδο, τον οποίο όμως νίκησε ο τερματοφύλακας Δημητρίου.

Από εκεί και πέρα, σε όλο το πρώτο 45λεπτο, υπήρχαν μόνο λάθη και από τις δύο πλευρές, με συνέπεια το 0-0 του ημιχρόνου να κρίνεται ως λογικό. Στο δεύτερο μέρος, όμως, υπήρξε γκολ και ήρθε και νωρίς…

Στο 50′ ο Απόλλων Λεμεσού βγήκε μπροστά και ο Νταμπό πέρασε… σαν σταματημένο τον Σελίμοβιτς, πασάροντας την κατάλληλη στιγμή στον Σαλάι, ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1. Το γκολ των Κύπριων ήταν λογικό να αγχώσει τους Κρητικούς, οι οποίοι εκνευρίστηκαν κιόλας -δικαίως- λόγω κάποιων διαιτητικών λαθών, με αποκορύφωμα τη φάση του 59′, όταν ο Φιγκεϊρέδο έφευγε μόνος του προς την αντίπαλη εστία αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ αν και η μπάλα είχε πάει σε αυτόν από αντίπαλο…

Ο Γιώργος Σίμος προσπάθησε από τον πάγκο να ηρεμήσει τους παίκτες του και να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του με τις αλλαγές που έκανε, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τα κατάφερε και ο απογοητευτικός ΟΦΗ αποκλείστηκε πρόωρα από το Europa League.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης (67′ Ναμπί), Σελίμοβιτς, Βούρος, Ουές, Στάικος (67′ Σολίς), Μεγιάδο, Νέιρα, Γιαννούλης (80′ Κοροβέσης), Φιγκεϊρέδο, Σαρδινέρο.

Απόλλων Λεμεσού: Δημητρίου, Ζοάο Πέδρο (46′ Πίττας), Γιούστε, Ρομπέρτς, Σάλαϊ, Σαχέτι, Ντιγκινί, Ματέι (46′ Μπένσοπ), Ντένιτς, Αγκίρε, Νταμπό (79′ Γιαννιώτας).