Ξεκίνημα με… γκέλα για τον ΟΦΗ! Ο Παναιτωλικός τον “μπλόκαρε”

Λίγο πριν την επιστροφή του στην Ευρώπη -μετά από 20 χρόνια- και τον αγώνα του με τον Απόλλων Λεμεσού για τα προκριματικά του Europa League, ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να κάνει νικηφόρο ξεκίνημα στη Superleague μένοντας στο 1-1 με τον Παναιτωλικό στο “Γεντί Κουλέ”.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον ΟΦΗ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 5′ να ανοίξει το σκορ (ο Φιγκεϊρέδο νικήθηκε από τον Κνετ σε τετ-α-τετ). Ο Παναιτωλικός είχε καλύτερη παρουσία στο χώρο του κέντρου (πίεσε σωστά και.. κέρδισε τις εντυπώσεις) και στο 14′ είδε τον Ματσόλα να στέλνει την μπάλα -με κεφαλιά- για λίγο άουτ.

Αν και προβλημάτισαν με την εικόνα τους, οι γηπεδούχοι είχαν μια ακόμα σημαντική φάση στο πρώτο μέρος (21′) με τον Κνετ να διώχνει με το ένα χέρι το σουτ του Ναμπί. Τελικά, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους είχαμε το 0-1. Ο Ματσόλα έβγαλε πέφτοντας- τη σέντρα, η μπάλα βρήκε το χέρι του Βούρου και ο διαιτητής -με τη βοήθεια του VAR– έδωσε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μάζουρεκ.

Η είσοδος του Νέιρα στο ματς έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αφού ο παίκτης του ΟΦΗ έφερε το ματς στα ίσα (60′) μετά από πολύ καλή συνεργασία. Οι Κρητικοί ανέβασαν.. στροφές, σε μια προσπάθεια να φτάσουν στην ανατροπή, με τον Σίμο να κάνει κι άλλες αλλαγές (αυτή του Βαζ ήταν αναγκαστική). Διορθωτικές κινήσεις έκανε και ο Παναιτωλικός κι έτσι… απορρόφησε την πίεση των γηπεδούχων για διαφύλαξε μέχρι τέλους το 1-1.