Βόλος – ΟΦΗ 3-1: Εμφάνισε και πάλι το κακό της πρόσωπο η Κρητική ομάδα

Ο ΟΦΗ κάνοντας κακή εμφάνιση γνώρισε την ήττα στο Πανθεσσαλικό από το Βόλο με 3-1 και παρέμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη στην κανονική σεζόν της Super league.

Ο ΟΦΗ χωρίς τους Μπάκιτς και Τοράλ στην αποστολή του, κατάφερε να παγώσει το Πανθεσσαλικό με το γκολ του Λάρσον στο 12ο λεπτό. Ο Σουηδός μπακ αν και με το κακό του πόδι, το αριστερό, νίκησε τον Κόβακς με ένα πολύ ωραίο πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 31′ . Ο Ντε Κάμπς έπιασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Βούρο και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάουμαν.

Η αλλαγή του Κόντη στο ημίχρονο με την είσοδο του Μπερτόγλιο, έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους γηπεδούχους που κατάφεραν να γυρίσουν… τούμπα το παιχνίδι με τον Σιέλη να νικάει τους πάντες στον αέρα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ασεχνούν στο 61′ και να κάνει μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς το 2-1.

Ο ΟΦΗ ρίσκαρε σε εκείνο το σημείο ανέβασε τις γραμμές του, κάτι που λειτούργησε υπέρ των παικτών του Βόλου με τον Φακούντο Μπερτόγλιο, μετά από κεφαλιά πάσα του Γκαρσία να κάνει άνω-κάτω την άμυνα των Κρητικών και με ωραίο πλασέ να νικάει τον Μπάουμαν για το 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Μαγνησίας έφτασε τους 20 βαθμούς παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα, ενώ η ομάδα του Δέλλα παρέμεινε 24. Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική της σεζόν ο Βόλος θα παίξει στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Ολυμπιακό και ο ΟΦΗ θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στο «Γεντί Κουλέ».

Κίτρινες κάρτες: Τρουιγιέ, Γκαρσία – Γκλάζερ, Νέιρα, Φελίπε

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβακς, Άλχο, Ασλανίδης, Σιέλης, Μύγας, Ντε Καμπς, Τσοκάνης, Τρουιγιέ, Κόμπα, Ασεχνούν, Γκαρσία.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Λουκάο, Βούρος, Αμπάντα, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Μπακού, Νέιρα (41′ Χιμένεθ), Ριέρα, Φελίπε.