Τις ευκαιρίες ο Πλατανιάς, τη νίκη (0-1) ο Αστέρας Τρπολης

Η χανιώτικη ομάδα θα μπορούσε μετά το γκολ να έχει φτάσει στο 1-1, κάτι που δικαιούταν, αφού χάθηκαν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες, με εξ επαφής προσπάθειες από τους Νίλι και Λουκίνα. Επίσης, στις καθυστερήσεις χάθηκε η τελευταία μεγάλη φάση για τον Πλατανιά μετά το κοντινό πλασέ από τον Λουκίνα που πέρασε άουτ. Παρ’ όλα αυτά, το γκολ δεν ήρθε για τον Πλατανιά, που σίγουρα είχε και έχει σαν προτεραιότητα το ματς της ερχόμενης Κυριακής απέναντι στα Χανιά.

Σε γενικές γραμμές, η εμφάνιση της ομάδας του Γιάννη Τάτση ήταν αρκετά καλή, ωστόσο σε μία φάση που δόθηκε η δυνατότητα στους έμπειρους παίκτες του Αστέρα να σκοράρουν, το έπραξαν στο 52’ με το γκολ του Τασουλή. Σίγουρα, η ομάδα της Τρίπολης αποκτά πλέον το προβάδισμα για την πρόκριση, παρ’ όλα αυτά, μένει να φανεί τι θα γίνει στον επαναληπτικό της επόμενης εβδομάδας.

Αξιο αναφοράς για τον Πλατανιά ότι ο Γιάννης Τάτσης χρησιμοποίησε παίκτες που μέχρι στιγμής δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής, πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση μάλιστα. Ανάμεσά τους ξεχωρίζει η παρουσία για τον Ουές, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος σε ματς της ομάδας του.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11′-12′ Κόρνερ του Νίλι ο Νιαυραδάκης παίρνει την κεφαλιά και δίνει ύψος στην μπάλα και ο Μιχαήλ διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ. Ο Νίλι εκτελεί το νέο κόρνερ η μπάλα βρίσκει στο σώμα του Ιγκλέσιας και τελικά ο Μιχαήλ μπλοκάρει.
13′ Μεγάλη επέμβαση του Μαντζάρη σε κεφαλιά του Χαουρέγκι, μετά από σέντρα του Κρεσπί.
19′ Σουτ του Κρεσπί η μπάλα κοντράρει και ο Μαντζάρης κάνει νέα θετική επέμβαση.
23′ Δύο σουτ του Νίλι κοντράρουν στον Αντζουλά, νέο σουτ του Ισπανού αποκρούει ο Μιχαήλ στη σπουδαιότερη φάση για τον Πλατανιά.
40′ Νέα καλή στιγμή για τον Πλατανιά με τον Παπαδόπουλο να υποδέχεται την πάσα του Νίλι αλλά από πλάγια θέση να καθυστερεί και να κόβεται από τον Τασουλή.
51′ ΓΚΟΛ: Ο Τασουλής με σουτ από πλάγια θέση αιφνιδιάζει τον Μαντζάρη για το 0-1.
62′ Ο Μιγκέλ έστρωσε στον Μποσέτι το σουτ του όμως έφυγε μακριά από την εστία.
75′ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Παπαδόπουλου ο Νίλι αποφεύγει τον Παναγιώτου αλλά από κοντά με σουτ στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
79′ Νέα ευκαιρία για τον Πλατανιά με τον Λουκίνα να βγαίνει απέναντι στον Μιχαήλ και να πλασάρει αλλά τον Κύπριο γκολκίπερ να σώζει με το χέρι.
90’ Ο Λεϊρία εκτελεί φάουλ η μπάλα φτάνει στον Λουκίνα που με εξ επαφής πλασέ στέλνει τη μπάλα άουτ σε μια σπουδαία ευκαιρία για τον Πλατανιά.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά). Βοηθοί: Σαμοΐλης – Ζήρδας (Αθηνών). 4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Ιγκλέσιας (17′), Νίλι (45′), Αντζουλάς (53′), Τσαμούρης (84′)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ουές, Νιαυραδάκης (65′ Καραγκούνης), Σαάντο, Τσαμούρης, Μποσέτι, Παπουτσογιαννόπουλος (65′ Λεϊρία), Λεωνιδόπουλος, Νίλι, Παπαδόπουλος (76′ Λουκίνας), Μιγκέλ.

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Μιχαήλ, Κώτσιρας (76′ Ριέρα), Πασαλίδης, Αντζουλάς, Παναγιώτου, Ιγκλέσιας (17′ λ.τρ. Τασουλής), Μπελόκ, Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο, Κρεσπί (65′ Δουβίκας), Χαουρέγκι.

Πηγή : athlitiko.gr