ΣΥΝΚΑ: Παρ’ ότι ισοφάρισε, έφυγε με άδεια χέρια από το Ρέθυμνο

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της εντός έδρας ο Ρεθυμνιακός, καταφέρνοντας να υποχρεώσει σε ήττα την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ με σκορ 3-1. Η χανιώτικη ομάδα παρότι ισοφάρισε με το γκολ του Τσίτα στο 70’, δεν μπόρεσε να διατηρήσει αυτό το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος.

Από την πλευρά του, το ΣΥΝΚΑ, ήλπιζε ότι θα μπορούσε να ξεκινήσει τη χρονιά με θετικό τρόπο, αλλά δεν είχε την ανάλογη εμφάνιση προκειμένου να φτάσει σε αυτό το στόχο.

Οι γηπεδούχοι όπως αναμενόταν, παρουσιάστηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό, καταφέρνοντας στο 32ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ στη Σοχώρα. Αυτό συνέβη από το σημείο του πέναλτι, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Δελήμπαση, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μανιδάκης από τον Κουκούλη.

Το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε περισσότερες συγκινήσεις.

Το ΣΥΝΚΑ έφτασε με το γκολ του Κώστα Τσίτα στην ισοφάριση στο 70’, αλλά ο Ρεθυμνιακός αποδείχτηκε πως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και αφού πρώτα ξαναπήρε το προβάδισμα με το τέρμα του Μερτίρι στα 75’, έφτασε και σε ένα τρίτο γκολ με δράστη τον Αννι στο 85ο λεπτό.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

22’ Σουτ του Τσίτα από τα όρια της περιοχής, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Δημητριάδη.
23’ Σουτ έξω από την περιοχή του Δελήμπαση, θα μπλοκάρει ο Βλαχάκης.
26’ Καλό σουτ του Μανιδάκη λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα θα φύγει λίγο έξω από τα δοκάρια του Βλαχάκη.
32’ (1-0) Ο Κουκούλης σπρώχνει τον Μανιδάκη μέσα στην περιοχή και ο Κρασαγάκης δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Δελήμπασης, ανοίγοντας το σκορ.
57’ Κεφαλιά του Μωυσίδη η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
62’ Καλό σουτ του Δελήμπαση έξω από την περιοχή, θα φύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Βλαχάκη.
69’ Ομορφη ενέργεια και σουτ του Μανιδάκη λίγο έξω από αριστερό δοκάρι του Βλαχάκη.
70’ (1-1) Με διπλή ενέργεια ο Τσίτας θα νικήσει τον Δημητριάδη ισοφαρίζοντας το σκορ.
75’ (2-1) Αντεπίθεση του Ρεθυμνιακού με τον Μερτίρι, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ στέλνει την μπάλα στο αριστερό “Γ” της εστίας του Βλαχάκη.
85’ (3-1) Κάθετη του Φοβάκη, τετ α τετ ο Αννι, ο οποίος με πλασέ θα διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου). Βοηθοί: Δασκαλάκης, Ελευθεράκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες κάρτες: 31’ Κουκούλης, 58’ Λάμσε, 65’ Κόλα, 82’ Γεωργούλης

Ρεθυμνιακός (Νίκος Καραδάκης): Δημητριάδης, Λαζαρίδης, Μανιδάκης, Μπούσδρας, Ταμάμης, Δροσάκης, Αντιασβίλι (89’ Ψωρογιάννης), Δελήμπασης (80’ Αννι), Σηφακάκης (63’ Καψαλάκης), Μερτίρι (90’+ Κουδουνάκης), Φοβάκης.

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης): Βλαχάκης, Λάμτσε, Μωυσίδης (80’ Ιμέρι), Παληγεώργος (59’ Κόλα), Κουκούλης, Μαζιώτης (84’ Βαρδάκης), Βεστάκης, Μποτωνάκης, Σινγκ, Γεωργούλης, Τσίτας.