ΣΥΝΚΑ: Ήττα στις Μουρνιές από την πρωτοπόρο Επισκοπή

Η Επισκοπή ήταν ανώτερη στις Μουρνιές απέναντι στο ΣΥΝΚΑ και έφυγε με τη νίκη (0-2) για την 8η αγωνιστική της Γ’ εθνικής. Διεκόπη το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος λόγω ισχυρής βροχόπτωσης.

Οι πρωτοπόροι συνεχίζουν ακάθεκτοι την πορεία τους στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη το ΣΥΝΚΑ δε μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη με τον Ηρόδοτο την περασμένη εβδομάδα.

Στο αγωνιστικό μέρος, η ρεθυμνιώτικη ομάδα από το ξεκίνημα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και γενικά δημιούργησε περισσότερες απειλές στην εστία του Κασαπίδη ο οποίος είχε μία αρκετά καλή εμφάνιση παρά την ήττα της ομάδας του.

Μάλιστα προηγήθηκε νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο με σκόρερ τον Πίσπα, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του ΣΥΝΚΑ και σουτ του Νάνι στο δοκάρι.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο, ο Νικόλτσης είχε δύο καλές στιγμές με δύο επελάσεις από τη δεξιά πλευρά για το ΣΥΝΚΑ, χωρίς να μπορέσει να ολοκληρώσει με επιτυχία τις προσπάθειες του.

Συνεχίζοντας να έχει την υπεροχή και στην επανάληψη η Επισκοπή πίεσε στην επίθεση και έφτασε και στο 0-2 στο 67′, με τον Φάμπιο να βρίσκει δίχτυα αυτή τη φορά με σουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα η έντονη βροχόπτωση έκανε πολύ γρήγορα το γήπεδο “λίμνη” και ο ρέφερε Ταμπουρατζης διέκοψε προσωρινά τον αγώνα. Με την έναρξη, στο 83′ το ΣΥΝΚΑ κέρδισε πέναλτι με τον Νικόλτση. Εκείνος ήταν που ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Χανιωτιάκης κράτησε το 0.

Μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι και η Επισκοπή πήρε τη νίκη η οποία την διατηρεί και πάλι στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Ταμπουρατζής (Λασιθίου)
Βοηθοί: Σκουτάς (Χαλκιδικής) – Καφεσάκης (Λασιθίου)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης): Κασαπίδης, Iμέρι, Γεωργούλης, Λάμσε, Μαθιουδάκης, Μποτωνάκης, Βαρδάκης, Σινγκ (60′ Kόλα), Νικόλτσης, Παληγεώργος (46′ Βασιλάκης), Βεστάκης

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Χανιωτάκης, Πολυχρόνης, Λίμα, Μπρίτο, Καρβουνιάρης, Νίκιτς (83′ Φουκαράκης), Νάνι (90′ Ζαφειράκης), Πίσπας (90′ Ξεπαπαδάκης), Τσιριγώτης, Φάμπιο, Σουμπασάκης.

ΠΗΓΗ: athliiko.gr