Πλατανιάς: Εύκολο πέρασμα από την Καλαμαριά

Εύκολο αποδείχθηκε την Κυριακή (10/11) το έργο του Πλατανιά στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου… Οι Χανιώτες τον κέρδισαν με 0-2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2, και κατέκτησαν το τρίτο τους τρίποντο.

Τα πάντα στην Καλαμαριά κρίθηκαν στο πρώτο 45λεπτο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και τα δύο τέρματά τους καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Οι Πόντιοι, στον αντίποδα, αν και είχαν την κατοχή της μπάλας δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Έτσι, υπέστησαν την τέταρτη σερί νίκη τους παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας και στο -6.

Ο Απόλλων Πόντου απείλησε πρώτος στο 15′, με το σουτ του Ολαϊτάν να περνά λίγο άουτ ωστόσο τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Σαμαράς έκανε τραγικό λάθος, ο Νίλι επωφελήθηκε και με πλασέ σκόραρε για το 0-1. Μάλιστα, στο 26′ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους όταν ο Λουκίνας με κοντινή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μπιανκόνι, εκτέλεσε τον Πολίτη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να συνέλθουν από το… σοκ και να αντιδράσουν και στο 38′ έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με Αμαραντίδη και Ολαϊτάν.

Διαιτητής ήταν ο Τζουμαλάκης (Σερρών), με βοηθούς τους Καμπερίδης (Καβάλας) και Κουκούμη (Καβάλας). Τέταρτος ήταν ο Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Πουρτουλίδης, Καλογέρης (77′ Καλαϊτζίδης), Λουφάκης, Μπρίτο, Ολαϊτάν, Χασομέρης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Τσαμούρης, Ρουσσάκης, Σάαντο, Λεωνιδόπουλος (71′ Καραγκούνης), Νίλι, Ρεβυθόπουλος, Μποσέτι, Ποζατζίδης (90+1′ Πουρζιτίδης), Λουκίνας (84′ Λεϊρία), Μπιανκόνι.