Super League: Τσούμπερ και Ελίασον «καθάρισαν» για την ΑΕΚ στην Τρίπολη!

Η ΑΕΚ μπορεί να τα… χρειάστηκε για ένα ημίχρονο στην Τρίπολη, ωστόσο εκμεταλλευόμενη την ατομική ποιότητα ορισμένων παικτών, αλλά και την αριθμητική υπεροχή, έφυγε νικήτρια με 3-0 κόντρα στον Αστέρα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League:

Αν κάποια ομάδα αισθάνθηκε «αδικημένη» από το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, ήταν σίγουρα οι γηπεδούχοι.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι ουσιαστικά σε όλο το πρώτο 45λεπτο, χάνοντας μάλιστα τρεις πολύ καλές στιγμές για να προηγηθεί.

Αρχικά, στο 23′ έπειτα από λάθος του Χατζισαφί, ο Μιριτέλο τσίμπησε για τον Καλτσά, ο οποίος έπιασε ένα απίθανο σουτ που κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Στάνκοβιτς!

Δύο λεπτά αργότερα το σκηνικό επαναλήφθηκε, καθώς ύστερα από κι άλλο λάθος του Ιρανού μπακ, ο Καλτσάς μπήκε στην περιοχή από τα πλάγια αλλά το διαγώνιο τελείωμα που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο!

Στο 31ο λεπτό ήρθε και η τρίτη κλασική στιγμή για τον Αστέρα, με τον Κρέσπι να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και να κάνει το πλασέ, με τον Αυστριακό τερματοφύλακα ωστόσο να κάνει μεγάλη επέμβαση με το πόδι!

Έτσι, η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί από το… πουθενά στις καθυστερήσεις, με τον Ελίασον να τρυπώνει στην περιοχή ύστερα από σέντρα του Τσούμπερ και με πλασέ στην κίνηση να εκτελεί τον Παπαδόπουλο.

Τα δεδομένα του παιχνιδιού άλλαξαν στο 52ο λεπτό, όταν ο Καστάνιο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Τσούμπερ.

Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας να βρουν δεύτερο γκολ στο 77’.

Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον, ο Μοχαμάντι βρέθηκε αμαρκάριστος στην αντίπαλη περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 86ο λεπτό, με τον Τσούμπερ με πλασέ να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία.

Σκόρερ: 45′ + 3′ Ελίασον, 77′ Μοχαμάντι, 86′ Τσούμπερ

Κίτρινες: 6′ Μιριτέλο, 11′ Γκρόζντανιτς, 16′ Μουνάφο, 80′ Αλάγκμπε – 45′ Μάνταλος, 45+2′ Ρότα, 48′ Κάλενς, 67′ Γιόνσον, 90′ Ελίασον

Αποβολή: 52′ Καστάνιο (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Γκαρθία, Μουνάφο (73′ Σουρλής), Γκρόζντανιτς (46′ Αλάγκμπε), Ρεγκίς, Καλτσάς (55′ Χριστόπουλος), Μπαρτόλο (73′ Ζουγλής), Μιριτέλο (82′ Μάντζης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (72′ λ.τρ. Μοχαμάντι), Κάλενς, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι, Γιόνσον (72′ Φαν Βέερτ), Τσούμπερ, Ελίασον, Μάνταλος, Αραούχο (46′ Πινέδα).