Super League: Χωρίς νικητή το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ

Με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο στον πάγκο ως υπηρεσιακό προπονητή μετά το τέλος της συνεργασίας με τον Αργύρη Γιαννίκη, η  AEK ήθελε τη νίκη υποδεχόμενη τον ΠΑΟΚ για να μειώσει τη διαφορά από τη 2η θέση αλλά δεν τα κατάφερε. Αν και οι Θεσσαλονικείς έπαιζαν με 10 παίκτες από νωρίς, οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν και στη συνέχεια δέχθηκαν την ισοφάριση από τους ασπρόμαυρους, οι οποίοι έφυγαν από το ΟΑΚΑ με θετικό αποτέλεσμα (1-1).

Το παιχνίδι θα μπορούσε να αρχίσει με γκολ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν δύο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά. Αρχικά, στο 2’΄ο Αουγκούστο σούταρε εκτός περιοχής και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, για να ακολουθήσει στο 5′ η μεγάλη φάση με το γύρισμα του Μπίσεσβαρ απο αριστερά και την προβολή του Αουγκούστο, στον οποίο είχε «όχι» ο Τσιντώτας.

Οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν τον έλεγχο και μετά το 10λεπτο, αφού ήταν φανερό το πρόβλημα των κιτρινόμαυρων στο να κρατήσουν μπάλα και να κάνουν το παιχνίδι τους, αλλά σύντομα τα δεδομένα άλλαξαν: Στο 17′ ο Τσιγγάρας πήγε με τις τάπες στο πόδι του Αραούχο, είδε κίτρινη κάρτα αρχικά αλλά ο διαιτητής πήγε στο VAR και διόρθωσε το λάθος του, δείχνοντάς του τελικά την κόκκινη.

Ο ΠΑΟΚ, επομένως, έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες και η ΑΕΚ έδειξε έτοιμη να το εκμεταλλευτεί, αφού στο 28′ από την ωραία σέντρα του Μάνταλου ο Γκαρσία πήδηξε μόνος και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Σκορ που δεν έμεινε για πολύ όμως, αφού στο 36′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε πλάγια θέση, ο Κούρτιτς εκτέλεσε έξυπνα απευθείας και ο Τσιντώτας αιφνιδιάστηκε και δεν αντέδρασε σωστά, για να γίνει έτσι το 1-1.

Με αυτό το σκορ πήγαν, λοιπόν, στα αποδυτήρια για την ανάπαυλη οι δύο ομάδες, αφού στο 38′ ο Πασχαλάκης έκανε τρομερή απόκρουση σε κοντινή κεφαλιά του Μάνταλου μετά την ωραία μπαλιά του Αραούχο, στην καλύτερη ευκαιρία της Ένωσης για να ξαναπάρει το προβάδισμα.

Όπως και να έχει, οι κιτρινόμαυροι μπήκαν καλύτερα στο β’ μέρος, ήταν αυτοί που είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή τους παίζοντας με παίκτη περισσότερο και προσπάθησαν να πιέσουν για να βάλουν το δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν. Η ΑΕΚ, άλλωστε, έχει προβλήματα ως ομάδα και η καλύτερη απόδειξη για αυτό είναι η αλλαγή προπονητή.

Λογικό ήταν, επομένως, αυτά τα προβλήματα να φανούν και πάλι, αφού όσο κι αν το ήθελε δεν κατάφερε ουσιαστικά ποτέ να γίνει επικίνδυνη στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει από το ΟΑΚΑ με την ισοπαλία, η οποία τον διατηρεί στο +7 και είναι το φαβορί για την κατάληψη της 2ης θέσης.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα (74′ Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (56′ Σάκχοφ), Γκαρσία (56′ Άμραμπατ), Μάνταλος (82′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ (74′ Τάνκοβιτς), Αραούχο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης (85′ Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (85′ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Κούρτιτς (74′ Σβαμπ), Ζαμπά (85′ Μουργκ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (66′ Ελ Καντουρί), Άκπομ