Super League 2: Nίκη – τίτλου ο Ιωνικός – Σπουδαίο “διπλό” της Ξάνθης

Σημαντικό «διπλό» πήρε η Ξάνθη στην Ιεράπετρα με 2-1, αν και ο ΟΦ Ιεράπετρας του έβαλε δύσκολα. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν καλύτερη και πιο… επικίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο ΟΦΙ στο 45’ κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Ντάλα Κόστα. Η Ξάνθη πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στο 80’ στην ισοφάριση με τον Καπνίδη και στο 88’ ο Μικελτάντζε πέτυχε το γκολ της νίκης των φιλοξενούμενων για το τελικό 2-1.

Νίκη ανόδου για Ιωνικό

Ο Ιωνικός απέκτησε σαφές προβάδισμα ανόδου, καθώς επιβλήθηκε 2-1 του Λεβαδειακού με ανατροπή και απέκτησε αέρα 8 βαθμών, μια αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου της Super League 2. Στο πρώτο ημίχρονο ο Λεβαδειακός ήταν καλύτερος και προηγήθηκε μόλις στο 8’ με εξαιρετική ενέργεια του Πολέτο. Οι Βοιωτοί είχαν την κατοχή της μπάλας και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με τον Ιωνικό να μπαίνει πιο δυνατά και να ψάχνει την ισοφάριση. Στο 58’ ο νεοεισελθών Ματσούκας πέτυχε το 1-1 και στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά. Στο 81’ μια ακόμα αλλαγή του Σπανού, ο Μάναλης με κεφαλιά σημείωσε το 1-2.