ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League 2: Νίκη κορυφής για Athens Kallithea – Τρίποντα για Ιωνικό και Ηρακλή

Για την 9η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Super League 2, η Athens Kallithea επικράτησε εύκολα με 3-0 στο “Ελ Πάσο” του Τηλυκράτη Λευκάδας και ανέβηκε στην κορυφή με 20 βαθμούς, έναν περισσότερο από τα Χανιά που παίζουν την Κυριακή (26/11, 15:00) με το Αιγάλεω στα “Περιβόλια”. Επιστροφή στις νίκες για τον Ιωνικό, που έκαμψε την αντίσταση του Παναθηναϊκού Β’ με 2-0 στη Νίκαια και ανέβηκε στην 4η θέση. Για τον Α’ Όμιλο, ο Ηρακλής “λύγισε” με 1-0 την ΑΕΚ Β’ στο γήπεδο της Χαλάστρας, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, με τον Περικλή Αμανατίδη να κάνει ντεμπούτο με το… δεξί στον πάγκο του “Γηραιού”.

Athens Kallithea – Τηλυκράτης Λευκάδας 3-0

Η Athens Kallithea μπήκε… φουριόζα στο ματς και μόλις στο 1ο λεπτό “άγγιξε” το γκολ, αλλά η προσπάθεια του Σίλβα κατέληξε στο δοκάρι του Παρδαλού. Το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη είχε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους τα ηνία της αναμέτρησης και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων, χάρη στα γκολ των Κυνηγόπουλου (40′) και Λουκίνα (45′).

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι, διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους προβάδισμα και πέτυχαν και τρίτο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κυνηγόπουλο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 85′ και να διαμορφώνει το τελικό 3-0, που φέρνει την Athens Kallithea στην κορυφή του Β’ Ομίλου της Super League 2.

ΓΚΟΛ: 40′,85′ Κυνηγόπουλος, 45′ Λουκίνας / –
ΔΟΚΑΡΙ: 1′ Σίλβα / –

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Ρομαό, Μανθάτης (46′ Ποζατζίδης), Μπουλούλης, Σίλβα, Μουστακόπουλος, Τσιντώνης (68′ Ντεμέτριους), Βασιλόγιαννης, Κυνηγόπουλος (90′ Μουνιέ), Λουκίνας (83′ Βερτάινεν).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Παρδαλός, Ανδρέου, Τακίδης, Κωστόπουλος (64′ Ρίβας), Τόσκα (64′ Μπούμπας), Σπανουδάκης (73′ Νιφορόπουλος), Ζδράβος, Τεγούσης, Μπελεβώνης, Κόκκορης, Γκουντρουμπής (73′ Κατσής).

Ιωνικός – Παναθηναϊκός Β’ 2-0

Τα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης δεν έκρυβαν κάποια σπουδαία στιγμή, με τον Παναθηναϊκό Β’ να προσπαθεί να απειλήσει αλλά χωρίς να γίνεται απειλητικός. Ο Ιωνικός είχε καλή στιγμή με τον Ντε Βινσέντι στο 38′, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του 34χρονου Αργεντινού μεσοεπιθετικού πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Σουρδή. Οι “πράσινοι” λίγο αργότερα απάντησαν και μάλιστα “άγγιξαν” το γκολ, αλλά ο Χριστοδούλης απέκρουσε το σουτ του Μαρτίνη και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τη λευκή ισοπαλία.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο μέρος. Αρχικά, με κεφαλιά “ψαράκι” του Ντε Βινσέντι στο 48′ οι Νικαιώτες έκαναν το 1-0 και στο 53′ ο Κάνκολα με φοβερό σουτ “έγραψε” το 2-0. Οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του σκορ, κυκλοφορούσαν την μπάλα, με τον Παναθηναϊκό Β’ να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο να προβληματίσει το σύνολο του Γιώργου Σίμου, που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και πάτησε τετράδα στον Β’ Όμιλο της Super League 2.

ΓΚΟΛ: 48′ Ντε Βινσέντι, 53′ Κάνκολα / –

Ιωνικός (Γιώργος Σίμος): Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι, Σόουζα, Ζάχαβι, Γκοράνοφ, Κάνκολα, Οικονομίδης, Ντε Βινσέντι (88′ Πογοσιάν), Γιακουμάκης (88′ Δρίτσας), Σαλαζάρ (24′ λ.τρ. Τασουλής), Σίλβα (68′ Ντάουντα).

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Σουρδής, Σιδεράς, Μαρτίνης, Μαντσίνι (59′ Αθανασακόπουλος), Φουρτάδο, Κυριόπουλος (59′ Χατζηιωάννου), Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Τουρκοχωρίτης (80′ Λαμψίας), Συμεωνίδης (64′ Βουτσάς), Μπιλάλ (64′ Νταμπίζας).

Ηρακλής – ΑΕΚ Β’ 1-0

Στο 7′ ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Θεοχάρης έδιωξε με υπερπροσπάθεια, με την μπάλα μάλιστα να χτυπάει και στο δοκάρι. Η κεφαλιά του Κούστα στο 8′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ πέρασε μόλις άουτ, με τον “Γηραιό” να δείχνει από νωρίς τις… διαθέσεις του. Oι γηπεδούχοι πίεζαν και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 17ο λεπτό, με τον Εμπό να κλέβει την μπάλα στο χώρο του κέντρου, να παίρνει μερικά μέτρα και με δυνατό σουτ πέτυχε το 1-0. Η πρώτη φάση της ΑΕΚ Β’ ήρθε στο 21′, με τον Βελλίδη να μπλοκάρει το σουτ του Ανδρικόπουλου. Το σκηνικό στο πρώτο μέρος δεν άλλαξε, ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και η “Ένωση” προσπαθούσε να γίνει απειλητική κυρίως με αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει “ρήγματα” στους γηπεδούχους και έτσι το 1-0 παρέμεινε στα πρώτα 45 λεπτά.

Η αναμέτρηση έγινε αρκετά σκληρή με δυνατά μαρκαρίσματα στο δεύτερο μέρος, χωρίς να σημειωθούν σημαντικές ευκαιρίες από τις δυο ομάδες. Ο Ηρακλής κράτησε το 1-0 και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα, με τον Περικλή Αμανατίδη να κάνει ντεμπούτο με το… δεξί στον πάγκο του “Γηραιού”.

ΓΚΟΛ: 17′ Εμπό / –

Ηρακλής (Περικλής Αμανατίδης): Βελλίδης, Εμπό, Κουντουριώτης, Σιούτας, Χειρίτραντας, Δοϊρανλής, Βιτλής, Σίλβα, Καπίγια, Κούστα, Γκμπενιόν.

ΑΕΚ Β’ (Νίκος Κούστας): Θεοχάρης, Χρυσόπουλος, Ρόκσον, Κοσίδης, Ραντόνια, Φοφανά, Λαμαράνα, Κατσίκας, Ανδρικόπουλος, Κοντορούχας, Τιέι.