Super League 2: Νίκη Ιωνικού στο Ηράκλειο – “Χ” στο ντέρμπι της Λάρισας

Με δύο ακόμη αγώνες που έγιναν σήμερα ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Super League 2, που ξεκίνησε το Σάββατο με καθυστέρηση τριών μηνών. Στο Παγκρήτιο Στάδιο, ο Ιωνικός με κεφαλιά του Κάστρο στο 6΄πήρε τη νίκη από τον γηπεδούχο Εργοτέλη, ο οποίος είχε δύο δοκάρια, με τους Σερβιλάκη και Μπουτσάκη.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (Σερβιλάκης 80′), Neral (Kacurri 70′) Μπάτζιος, Πεϊος, Τσέλιος, Μαζουλουξης, Appi (Μπουτσάκης 70′) Πατρινός (Conraad 62′), Μανουσάκης, Κωστανάσιος (Bote 80′)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Omar, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Κόρμπος, Γκοτσούλιας, Brito (Ματσούκας 59′, Tientcheu 90′)Μάναλης, Role, Castro

Στο AEL FC Arena, Απόλλωνας Λάρισας και Ξάνθη μοιράστηκαν, μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη αγώνα το βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέρμα του Μπριλάντε στο 16΄, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ του Γιούρμαν.