Super League 2: Νίκη ελπίδας για τα Χανιά

Σπουδαίο τρίποντο έστω και δύσκολα πήραν τα Χανιά. Τα «δελφίνια» νίκησαν με 1-0 στα Περιβόλια, την Α.Ε. Καραϊσκάκης, το Σάββατο (13/3), για την 14η αγωνιστική και πλέον ελπίζουν ακόμη περισσότερο στην είσοδό τους στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 2.

Και αυτό γιατί έφτασαν τους 18 βαθμούς πιάνοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας την Παναχαϊκή, η οποία έχει ματς λιγότερο. Από την άλλη, η ομάδα της Άρτας έμεινε στην τελευταία θέση, όντας ισόβαθμη με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας στους 7 πόντους.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 26’ από την αποβολή του Ρεμπάγκουκα και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Αρτινών στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Α.Ε. Καραϊσκάκης είχε την πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς με ένα σουτ του Ναζίμ έξω από την περιοχή στο 5’, με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει την μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Δέκα λεπτά μετά, οι Αρτινοί έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Δούμτσιο να γυρίζει από τα αριστερά στον Ρούνεϊ, που βρέθηκε αμαρκάριστος σε θέση βολής στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έκανε κακό κοντρόλ, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας των Χανίων να μπλοκάρει.

Στο 16’, τα «δελφίνια» είχαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Κάρλος, ο οποίος βρήκε λίγο χώρο και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά είδε τον Χουάντερσον να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο 21’, ο Μασένα επιχείρησε ένα σουτ, αλλά αυτό ήταν τελείως άστοχο και η μπάλα έφυγε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 26’, ο Ρεμπάγκουκα αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Μπαϊρακτάρη και αποβλήθηκε υπό έντονες διαμαρτυρίες των Αρτινών για αυστηρή απόφαση.

Στο 39’, ο Μπραμπίγια εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ έξω αριστερά από την περιοχή, ωστόσο ο Χουάντερσον έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία. Στο 42’, ο Βασιλόγιαννης έκανε τη σέντρα, ο Διαμαντόπουλος έπιασε μία ψιλοκρεμαστή κεφαλιά από τα αριστερά της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Λίγο πριν τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45΄, o Μασένα έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, επιχείρησε δυνατό σουτ, με τον Χουάντερσον να αποκρούει δύσκολα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του.

Δυνατά μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά, με τον Νίκολιτς να γυρίζει στο 46’ επικίνδυνα την μπάλα από τα δεξιά και αυτή να περνάει από όλους. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, σε μία αντίστοιχη φάση ο Βρεττός γύρισε από τα αριστερά στον Διαμαντόπουλο, που δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα μέσα από την μικρή περιοχή. Στο 55’, ο Παπανίκου γέμισε με ένα μακρινό φάουλ, ο Μασένα επιχείρησε να διώξει, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουτζαβασίλη και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 61’, ο Καμαρά πρόλαβε να βγάλει τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μασένα σούταρε στην κίνηση, αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε εύκολα. Στο 64’, ο Βασιλόγιαννης επιχείρησε σουτ μέσα από την περιοχή, ο γκολκίπερ της Α.Ε. Καραϊσκάκης απέκρουσε, ο Διαμαντόπουλος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 74’, ο Δημητριάδης έβγαλε γλυκιά σέντρα από τα αριστερά και ο Διαμαντόπουλος με κεφαλιά προς τα πίσω μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Καμαρά έκανε ένα δυνατό δεξί σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 81’, τα Χανιά έφυγαν στην κόντρα, ο Δημητριάδης είχε αρκετές επιλογές, ωστόσο προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση από τα όρια της περιοχής, με τον Χουάντερσον να μπλοκάρει την μπάλα. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου πήρε τη νίκη, η οποία ήταν η δεύτερη στους τελευταίους τρεις αγώνες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπαϊρακτάρης του Συνδέσμου Αθηνών, που είχε βοηθούς τους Χρηστάκο του Συνδέσμου Πειραιά και Σταυρόγλου του Συνδέσμου Αθηνών. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Μαχαίρας του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 10’ Νικολίτς, 34’ Σωτηράκος, 67’ Κάρλος – 19’ Ρεμπάγκουκα

Κόκκινες: 26’ Ρεμπάγκουκα

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς (λ.τρ. 82’ Ρέντζας) , Ανδρέου, Σωτηράκος (46’ Γρομητσάρης), Καμαρά, Πλέγας (65’ Δημητριάδης), Κάρλος (69’ Γκίνο), Μπραμπίγια (46’ Βρεττός), Βασιλόγιαννης, Μασένα, Διαμαντόπουλος

A.E. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Χουάντερσον, Παπανίκου, Τάμπας (77’ Μπεκατώρος), Θεολόγου, Λόβριτς, Ναζίμ (67’ Νταλακούρας), Χατζηδίμπας, Ρουμπάγκουκα, Δούμτσιος (83’ Δεινόπαπας), Μαύρου (77’ Μπρέμπος), Ρούνεϊ (83’ Μαραθωνίτης).