Super League 2: Μεγάλη νίκη των Χανίων στο κρητικό ντέρμπι

Το Κρητικό ντέρμπι βάφτηκε… μπλε! Με σπουδαίο διπλό απέδρασαν τα Χανιά από το Παγκρήτιο στάδιο, επικρατώντας του Εργοτέλη με 1-0 χάρη σε τέρμα του Δημητριάδη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Σε ένα ματς όπου όλα έδειχναν ότι θα λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα ο Δημητριάδης στο 90+3’ με μια καρφωτή κεφαλιά κατάφερε να χαρίσει ένα πολύτιμο διπλό για τα Χανιά στο κρητικό ντέρμπι, εδραιώνοντας στην εξάδα την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου.

Οι Χανιώτες μετά από αυτή τη νίκη ανέβηκαν στην έκτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας πλέον 21 βαθμούς. Από την άλλη, ο Εργοτέλης που γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα μετά από αυτή από τον Λεβαδειακό, παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, έχοντας συγκάτοικο τον Ιωνικό.

Τα Χανιά μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και από τα πρώτα κιόλας λεπτά πίεζαν αρκετά ψηλά δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των παικτών του Εργοτέλη να αναπτυχθούν. Συγκεκριμένα, τα «δελφίνια» πατούσαν καλύτερα στα πρώτα 25 λεπτά από τους «κιτρινόμαυρους» και απείλησαν δύο φορές στην εστία του Κατσιμήτρου στο 5΄με τον Παναγιωτούδη και στο 25΄με τον Καρλίτος.

Όμως, από το 25΄και μετά η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε με την σειρά του δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο 26΄με τον Μανουσάκη και στο 28΄με τον Κωστανάσιο.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμένει μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ δυνατές μονομαχίες, με τα Χανιά να μπαίνουν δυνάτα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά χωρίς να δημιουργήσουν κάτι, σε αντίθεση με τον Εργοτέλη να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν στο 60’ για τον Εργοτέλη. Συγκεκριμένα, μετά από μία εκτέλεση φάουλ του Ποζατζίδη, ο Μαζουλουξής που είχε προωθηθεί πήρε μόνος την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κατσιμήτρου.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός δεν ήταν καλός και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν αρκετά να δημιουργήσουν κάποιες καλές στιγμές προς τις αντίπαλες εστίες. Τα Χανιά προσπαθούσαν μέσω των αντεπιθέσεων να βρουν το γκολ και έχασαν σημαντική ευκαιρία για να το πετύχουν στο 79’, με τον Δημητριάδη να αστοχεί στο σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή.

Όμως, εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωνόταν ισόπαλο χωρίς τέρματα, οι Χανιώτες έφυγαν σε μια αντεπίθεση στο 90+3’ από αριστερά, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν ο Καμαρά έβγαλε μία γλυκιά σέντρα και ο Δημητριάδης ανενόχλητος στη καρδιά της περιοχής με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1, χαρίζοντας στα Χανιά μία σπουδαία νίκη στο Κρητικό ντέρμπι.

Μάλιστα, o 24χρονος μεσοεπιθετικός των «κυανόλευκων» στον πανηγυρισμό του έβγαλε την φανέλα του  και δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος του συνδέσμου Δυτικής Αττικής, με βοηθούς τους Οικονόμου του συνδέσμου Δυτικής Αττικής και Κορωνάς από τον σύνδεσμο Πειραιά, με Τέταρτο τον Στάμο του συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 55’ Πέιος – 31’ Πλέγας, 83’ Αναστασόπουλος, 87’ Δημητριάδης

Κόκκινες: 90+4’ Δημητριάδης

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Ποζατζίδης (81′ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Αμπντουλαχί – Απι (55′ Τσέλιος), Μπουτσάκης (81′ Αλεξάκης), Μανουσάκης, Κωστανάσιος (75′ Πατρινός), Κόνραντ (55′ Μπουρσέλης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (66′ Δημητριάδης), Παναγιωτούδης (90′ Γκίνο), Κάρλος, Βασιλόγιαννης (90′ Σουντουρά), Βρεττός (56′ Μασένα), Διαμαντόπουλος.