ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Super League 2: «Καθάρισε» ο Μπαΐροβιτς για τα Χανιά

Την ανοδική τους πορεία στον 2ο (Νότιο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 συνέχισαν τα Χανιά το Σάββατο (26/3), επικρατώντας με 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ στα Περιβόλια για την 26η αγωνιστική.

Έτσι, οι «κυανόλευκοι» με 44 βαθμούς έπιασαν στη 2η θέση την Καλλιθέα και είναι στο -6 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, με τους «πράσινους» από την πλευρά τους να μετρούν 29 πόντους στη 10η θέση.

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα, ο Τριανταφυλλάκος με σουτ στην κίνηση στο 12′ ύστερα από σέντρα του Βασιλόγιαννη έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τριανταφυλλάκος πάσαρε στον Μπαΐροβιτς, που με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και στο 26′ ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε το πλασέ του Μαραθωνίτη μετά από κάθετη πάσα του Αλμπάνη, αποτρέποντας εν συνεχεία το 1-1 και στο εξ επαφής πλασέ του Τσιριγώτη.

Στο 30′ οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου έφτασαν στο 2-0, ξανά με τον Μπαΐροβιτς, που βρήκε δίχτυα με πλασέ στην κίνηση ύστερα από σέντρα του Βασιλόγιαννη, ενώ στο 42′ ο Τριανταφυλλάκος έκανε την μπαλιά στον Κόλα, που απέφυγε τον Σιδερά και πλάσαρε, για να φύγει άουτ η μπάλα.

Στο β’ ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του ματς και ήταν ελάχιστες οι καλές ευκαιρίες, με ένα σουτ του Κρυπαράκου στο 62′ να είναι άστοχο για την ομάδα του Χαβιέ Βάθκεθ.

Στο 64′ ο Βάρκας έκανε το πλασέ και απέκρουσε με το ένα χέρι ο Ξενόπουλος, χωρίς να καταγραφεί κάτι άλλο σημαντικό από εκεί και πέρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας με βοηθούς τον Σακκά του Συνδέσμου Θεσσαλίας και τον Δ. Βεργέτη του Συνδέσμου Αργολίδας.

Κίτρινες

XANIA (Nίκος Παπαδόπουλος): Koυτζαβασίλης Φόμπι, Κογέτε, Πατάπης, Παντεκίδης, Παναγιωτούδης, Κάρλος (85′ Παράνο), Τριανταφυλλάκος (73′ Nικόλης), Κόλα (56′ Βάρκας), Βασιλόγιαννης (85′ Τσαμούρης), Μπαΐροβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’ (Χαβιέ Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Μαρτίνης (81′ Ματσαδές), Σιδεράς, Ρόμπι (57′ Κούτσιας), Θεοχάρης (74′ Ηλιάδης), Σερπέζης, Καρβούνης (74′ Καραμπάς), Αλμπάνης, Μαραθωνίτης (57′ Κρυπαράκος), Τσιριγώτης.