Super League 2: Επέστρεψε στην κορυφή ο Απόλλων Σμύρνης, εύκολα 2-0 την Κέρκυρα

Όχι απλά σοβαρός, αλλά έτσι όπως πρέπει για να δείχνει ότι είναι και στην πράξη το φαβορί για τον τίτλο της SL2 και την άνοδο στην Σούπερ Λίγκα 1 ήταν ο Απόλλων Σμύρνης το απόγευμα της Δευτέρας (2/12) στην Κέρκυρα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έκανε ένα άνετο πέρασμα με 2-0 από το νησί των Φαιάκων και έκανε εμφάνιση… πρωταθλητή επιστρέφοντας στη θέση, ου έχει από την αρχή της σεζόν, δηλαδή την κορυφή της Σούπερ Λίγκας 2 διατηρώντας απόσταση +2 βαθμών (17 έναντι 15) από το δεύτερο της κατάταξης ΠΑΣ Γιάννινα με την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής.

Οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Παπαδόπουλου, μετά το πρώτο 15λεπτο επέβαλαν το ρυθμό τους και «καθάρισαν» το ματς από το α’ ημίχρονο όταν και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Το 0-1 έγραψε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Μπεντινέλι στο 16’ έπειτα από χέρι του Ζερβόπουλου εντός περιοχής και το τρίποντο «κλείδωσε» από το 42’ με ωραίο τελείωμα-σουτ ο Καραγκούνης.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας ήταν κυρίαρχος και κυνήγησε το τρίτο γκολ με πάθος μέχρι το 70’, χάνοντας μάλιστα τρεις καλές ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι σε κεφαλιά του Βάρκα στο 53’.

Ωστόσο, στο τελευταίο 20λεπτο οι «κυανόλευκοι» έχασαν τη συγκέντρωση τους και έτσι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φανούν εκ νέου μέσα στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο, να καταφέρουν να βάλουν ούτε το τέρμα της τιμής.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ο Καραγκούνης, ο οποίος έκανε το πιο ολοκληρωμένο ματς του με τη φανέλα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» έχοντας συμπαραστάτη του στο δημιουργικό κομμάτι τον Μπεντινέλι. Ανάμεσα στους διακριθέντες, όμως, ήταν για τους φιλοξενούμενους τόσο ο Βιτλής όσο και ο Βάρκας (χρωστούσε μια καλή εμφάνιση ως δεξί μπακ το τελευταίο διάστημα).

Από την πλευρά της Κέρκυρας, στον πάγκο της οποία έκανε ντεμπούτο ο Ρομπέρτο Μπολάνο καλύτερος ήταν ο Βουκελάτος που εξέθεσε τον προπονητή του από τη στιγμή, που μπήκε για το ότι δεν τον ξεκίνησε, ενώ καλό ματς έκαναν και οι φιλότιμοι Βασιλούδης και Νγκαν.

Σωστός στον καταλογισμό του πέναλτι, αλλά αλλοπρόσαλλος στον πειθαρχικό έλεγχο με αρκετά λάθη ως προς τις κάρτες ο διαιτητής της αναμέτρησης Μαρόπουλος (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Παπαδόπουλο (Μακεδονίας), Κουφό (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Μέγας (Πιερίας).

Κίτρινες: 43’ Ζερβόπουλος, 59’ Κρητικός – 42’ Καραγκούνης, 65’ Μαρκόφσκι, 89’ Ρώσση.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Ρομπέρτο Μπολάνο): Βουτσελάς, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Ζερβόπουλος, Κρητικός, Γεωργακόπουλος Κ., Πιαστόπουλος, Μίσκου (55’ Βουκελάτος), Βασιλούδης (64’ Παυλής), Νγκαν (73’ Αμαραντίδης), Γεωργακόπουλος Π.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Βάρκας, Βιτλής (88’ Ρώσση), Ζησόπουλος, Βαφέας, Λαγός, Μπλάζιτς, Καραγκούνης (80’ Πατράλης), Παυλίδης, Μπεντινέλι, Μαρκόφσκι (65’ Βουό).

ΠΗΓΗ: a-sports.gr