Super League 2: Εντυπωσιακά τα Χανιά, ανύπαρκτος ο Απόλλων Σμύρνης

Την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση πραγματοποίησαν τα Χανιά το απόγευμα της Τετάρτης του Πάσχα (19/4) και επικράτησαν άνετα με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στα Περιβόλια στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του Νότιου Ομίλου της SL2…

Και όντως τα «δελφίνια» ήταν υπέροχα και αδικούνται από «μικρό» σκορ, καθώς η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν ανύπαρκτη και είναι τυχερή καθώς στην πραγματικότητα γλίτωσε από συντριβή.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Βοσνιάδη μέτρησε μία τελική (χωρίς καν να αποτελεί αξιόλογη φάση στο 22’ με τον Καρίμ και τίποτα άλλο), εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους, που μέτρησαν αρκετές ευκαιρίες για να φτάσουν σε θριαμβευτική νίκη…

Το ματς μετά το πρώτο αναγνωριστικό αγωνιστικό τέταρτο ήρθε στα μέτρα των Χανίων, τα οποία προηγήθηκαν στο 18’ με ανάποδο ψαλίδι του Μάναλη… Ο Απόλλωνας εμφανίστηκε ανήμπορος να βγάλει αντίδραση και ευτύχησε να μείνει στο παιχνίδι με το εύθραυστο 1-0. Έτσι στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έδειξε διάθεση, μπήκε πιο δυνατά, αλλά αυτή η υπεροχή κράτησε μόλις 5’ γιατί τα Χανιά εκμεταλλεύτηκαν την αναρχία των φιλοξενούμενων στην τακτική του «όλοι μπροστά» και στην κόντρα κλείδωσε το τρίποντο με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μάναλη με πλασέ μέσα από την περιοχή για το 2-0 στο 54’.

Ακολούθησε ένα εφιαλτικό 25λεπτο (μέχρι το 80′) για τον Απόλλωνα Σμύρνης, με τα Χανιά να είναι ισοπεδωτικά, να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά να μην καταφέρνουν να πανηγυρίζουν για τρίτη φορά.

Γκολ και φάσεις

18’ ΓΚΟΛ για τα ΧΑΝΙΑ: Γύρισμα από τα δεξιά του Τσέλιου, ο Μάναλης στοπάρει και με ανάποδο ψαλιδάκι κάνει το 1-0 με εντυπωσιακό τρόπο

25’ Φάουλ του Ρότσα από τα δεξιά, Κόλα και Γιαμπερέ δεν καταφέρνουν να αλλάξουν την πορεία της μπάλας και αυτή καταλήγει στην αγκαλιά του Σόρτσαν.

36’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Μπουρσέλη, ο οποίος από γύρισμα του Τσέλιου σουτάρει από καλή θέση αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

36’ Ο Μάναλης ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Σόρτσαν.

45+3’ Από φάουλ του Μπουρσέλη, ο Γιαμπερέ πιάνει τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

47’ Ο Τσέλιος βγαίνει σε θέση τετ α τετ με τον Σόρτσαν, αλλά στην προσπάθεια του να τον περάσει χάνει τον βηματισμό του και μαζί μεγάλη ευκαιρία.

54’ ΓΚΟΛ για τα ΧΑΝΙΑ: Στην αντεπίθεση ο Τσέλιος πασάρει στον Μάναλη ο οποίος αφού αποφεύγει τον αντίπαλο αμυντικό, πλασάρει ιδανικά στην απέναντι γωνία για το 2-0.

66’ Ο Μπουρσέλης βγάζει τον Μανουσάκη σε θέση βολής, αλλά το διαγώνιο σουτ σταματάει ο Σόρτσαν.

69’ Ο Μπουρσέλης «τσιμπάει» την μπάλα μπαίνει στην περιοχή, πιάνει το δυνατό διαγώνιο σουτ με τον Σόρτσαν να παραχωρεί κόρνερ

69’ Από την εκτέλεση κόρνερ ο Μπάτζιος κάνει το πλασέ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

75’ Γύρισμα του Ναζίμ, ο Μπάτζιος πλασάρει αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

78’ Δυνατό σουτ του Μανουσάκη, διώχνει δύσκολα ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

Οι κορυφαίοι και το καράβι…

Κορυφαίοι για τους νικητές, που τους έβλεπε από την εξέδρα ο Γιάννης Ταουσιάνης, ο οποίος αναλάμβάνει επισήμως την τεχνική ηγεσία την Πέμπτη (20/4), ήταν ο Τσέλιος -μέσα σε όλες σχεδόν τις φάσεις και με δύο ασίστ- και ο δις σκόρερ Μάναλης.
Για τους ηττημένους, από την άλλη, ουδείς διασώθηκε (ποιος ξέρει μπορεί να τους επηρέασε το ταξίδι με το καράβι αν κουνούσε αναζητώντας δικαιολογίες για την κάκιστη εμφάνιση) με μόνη εξαίρεση τον Σόρτσαν, που σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις γλίτωσε την εστία του από σχεδόν βέβαιη παραβίαση… Πάντως, ο Απόλλωνας, έχασε και τον αρχισκόρερ του, καθώς στο 18′ γύρισε το πόδι του Μωραΐτη με συνέπεια να γίνει δύο λεπτά αργότερα αναγκαστική αλλαγή.

Τέλος να σημειώσουμε ότι τα αδιάφορα Χανιά έφτασαν τους 29 βαθμους και είναι στην 7η θέση, ενώ ο Απόλλωνας απομακρύνθηκε περαιτέρω από την κορυφή, είναι στο -7 από την Κηφισιά, παρά τη γερή γκέλα της με την Προοδευτική και στο -2 από τη δεύτερη Καλλιθέα, που έχει κάνει όλα τα ρεπό της.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ντάουλας (Δυτ. Αττικής), με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι σε διώξιμο με το χέρι του Ντομίνγκες.

Βοηθοί ήταν οι Μαυρουδής (Ηρακλείου), Τοροσιάδης (Μακεδονίας) και τέταρτος ο Σταυρουλάκης Ραφαήλ (Ρεθύμνου).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Μαναρώλης – Σταύρος Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (83’ Ιμεραλιλάι), Ρότσα, Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Καμαρά (61’ Ναζίμ), Λεμονής, Μπουρσέλης (71’Ιατρούδης), Τσέλιος (83’ Μπουτσάκης), Κόλα (61’ Μανουσάκης), Μάναλης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Σόρτσαν, Κοροβέσης, Λούι (76’ Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος (58’ Φατιόν), Μουστακόπουλος (58’ Λούσινγκερ), Κουάδρα, Μωραϊτης (20’ λ.τρ. Χαλίμι), Περέιρα (76’ Ερέρα), Καρίμ.