Super League 1: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τη Λαμία επί του Αστέρα

Στους 9 βαθμούς ήταν ο Αστέρας Τρίπολης και στους 6 η Λαμία πριν την έναρξη της αναμέτρησής τους, αλλά μετά τη λήξη της είναι ισόβαθμοι. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί παίρνοντας το προβάδισμα χωρίς να έχουν τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο αφού αρκούσε το αυτογκόλ του Γκαρθία και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι όσο κι αν προσπάθησαν δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με το 0-1 να δίνει μια μεγάλη νίκη στη Λαμία.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας και άρχισαν να πιέζουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν. Έστω με τη βοήθεια της τύχης. Συγκεκριμένα, στο 27′ η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση και η μπάλα κατέληξε στον Τιρόνε που δεν έπιασε καλά το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γκαρθία και κατέληξε στα δίχτυα του Τσφτσή.

Έτσι, το σκορ έγινε 0-1 αν και δεν υπήρχε ούτε μία τελική προσπάθεια στο παιχνίδι μέχρι εκείνη την ώρα! Γεγονός, φυσικά, που δεν ενδιέφερε καθόλου τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ένιωσαν απειλή μόνο μία φορά στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 45′, όταν ο Πίτσου σέντραρε και ο Μπενίτο με κεφαλιά αστόχησε.

Πίεσε ο Αστέρας, άντεξε η Λαμία

Στο β’ μέρος ο ρυθμός ήταν καλός και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στα πρώτα λεπτά, με τον Αστέρα να έχει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 55′, αλλά ο Γκαραβέλης απέκρουσε το πλασέ του Σίτο. Η απάντηση της Λαμίας ήρθε στο 63′, όταν ο Τιρόνε πήρε την κεφαλιά από πολύ κοντά και ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει το 0-2, αλλά ο Τσιφτσής κατάφερε να αποκρούσει και να κρατήσει ζωντανή την ομάδα της Τρίπολης.

Ο Αστέρας προσπάθησε ως το τέλος να φτάσει στην ισοφάριση και να πάρει έστω τον βαθμό αλλά ο Γκαραβέλης στο 87′ μπλόκαρε την κεφαλιά του Ιγκλέσιας και η Λαμία έφυγε από την Αρκαδία με μεγάλη νίκη.

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Γκαρθία (46′ Ιγκλέσιας), Άλβαρες, Πίτσου, Καστάνιο, Σανταφέ (68′ Τιλίκα), Βαλιέντε (46′ Καρμόνα), Ριέρα, Σίτο, Σονί, Μπενίτο (68′ Κρέσπι).

Λαμία: Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Ορτέγκα, Μπεχαράνο, Γκέντσογλου (76′ Τζανδάρης), Τιρόνε, Καραμάνος (67′ Σκόνδρας), Αραμπούλι (84′ Τσούκαλος).