“Σκληρό καρύδι” ο Πλατανιάς – Αποκλείστηκε στην παράταση από τον Αστέρα Τρίπολης

Ίδρωσε, αγχώθηκε, ωστόσο προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας ο Αστέρας Τρίπολης την Τετάρτη (4/12), κερδίζοντας με 3-2 τον Πλατανιά στην παράταση.

Στο «Θ. Κολοκοτρώνης» οι παίκτες του Γιάννη Τάτση… έβγαλαν την ψυχή των Αρκάδων, που μπήκαν χαλαροί στο παιχνίδι ύστερα από το υπέρ τους 0-1 του πρώτου αγώνα και το πλήρωσαν.

Ο Μπόρχα Χιμένεθ, μάλιστα, έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές με την έναρξη του β’ ημιχρόνου για να διορθώσει τα… κακώς κείμενα της ομάδας του, για να δικαιωθεί κυρίως με τη χρησιμοποίηση των Κώτσιρα και Λουίς Φερνάντεθ.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της ρεβάνς της 5ης φάσης, Πασαλίδης ανέτρεψε τον Λεϊρία στο 12′, το πέναλτι καταλογίστηκε και στο 14ο λεπτό ευστόχησε από την άσπρη βούλα ο Λουκίνας για το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μιχαήλ εξουδετέρωσε με τα πόδια το πλασέ του Κωστίκου, ενώ με τον ίδιο τρόπο, και από κοντινή απόσταση μάλιστα, σταμάτησε το πλασέ του Καραγκούνη στο 18′.

Για τον Αστέρα ήταν ο Μπελόκ αυτός που στο 26′ βρέθηκε στο τετ α τετ με τον Μαντζάρη, αλλά έκανε κάκιστο πλασέ και απομάκρυνε με τα πόδια ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Στο 30′ ο Καραγκούνης έκανε ωραίο σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο πάνω μέρος των διχτύων του Μιχαήλ, ενώ στο 51′ ο Ρεβυθόπουλος σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, φεύγοντας στην αντεπίθεση και πλασάροντας άστοχα από ιδανική θέση.

Στο 58′ έκανε μια ωραία κεφαλιά ο Ιγκλέσιας μετά από σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά κι έφυγε ελάχιστα άουτ η μπάλα, ενώ στο 72′ άγγιξε την ισοφάριση ο Αστέρας, αλλά ήταν για λίγο άστοχη η προβολή του Άνχελ Μαρτίνεθ ύστερα από γύρισμα του Κώτσιρα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λουίς Φερνάντεθ σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Καπίγια, για να παει τελικά το παιχνίδι στην παράταση.

Με το… καλημέρα αυτής, στο 91′ δηλαδή, ο Κώτσιρας σέντραρε από δεξιά, ο Μαντζάρης αιφνιδιάστηκε και έκανε σοβαρότατο λάθος προσπαθώντας να αποκρούσει, για να στείλει την μπάλα από κοντά στα δίχτυα ο Ιγκλέσιας για το 1-1.

Ο Πλατανιάς όμως αντέδρασε και με υπέροχη κεφαλιά ο Μπιανκόνι στο 102′ αξιοποίησε το φάουλ που εκτέλεσε από δεξιά ο Νίλι για το 1-2, αν και ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το ματς όμως δεν είχε κριθεί ακόμα και στο 111′ ο Πουρζιτίδης έκανε χέρι εντός περιοχής μετά από κεφαλιά του Ιγκλέσιας, για να καταλογιστεί το πέναλτι και με τον Ιγκλέσιας ένα λεπτό αργότερα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 2-2.

Ο Πλατανιάς απογοητεύθηκε, έμεινε και με παίκτη λιγότερο στο 116′ λόγω αποβολής του Καραγκούνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 120’+1 ο Λουίς Φερνάντεθ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μαντζάρη, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης του Συνδέσμου Ημαθίαςμε βοηθούς τους Κόλλια και Μωυσιάδη, αμφότεροι του Συνδέσμου Ηπείρου.

Κίτρινες12′ Πασαλίδης, 42′ Iγκλέσιας – 8′ Καραγκούνης, 21′ Λουκίνας, 85′ Nίλι, 98′ Ουές, 105′ Mπιανκόνι, 111′ Πουρζιτίδης.

Kόκκινες: 116′ Καραγκούνης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Xιμένεθ): Μιχαήλ, Παναγιώτου (46′ Κώτσιρας)Άνχελ Μαρτίνεθ, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Αντζουλάς (46′ Καπίγια), Μουνάφο (103′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46′ Λουίς Φερνάντεθ).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Κωστίκος (61′ Νίλι), Παπουτσογιαννόπουλος (86′ Μπιανκόνι)Ουές, Λεϊρία (108′ Παπαδόπουλος), Σμυρλάκης (81‘ Μποσέτι)Λουκίνας.

ΠΗΓΗ: a-sports.gr