“Κόλλησαν” στο μηδέν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός

Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και ο Παναθηναϊκός ήθελαν τη νίκη αλλά δεν το έδειξαν, με το 0-0 στην Τούμπα να κρίνεται φυσιολογικό.

Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, όπως είχαν τελικές προσπάθειες και οι δύο ομάδες, χωρίς όμως την κλασική ευκαιρία. Η πρώτη καλή στιγμή, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι ήταν και καθαρή φάση για γκολ, ήρθε στο 25′ και ήταν για τους γηπεδούχους με το δυνατό συρτό σουτ του Ελ Καντουρί που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Διούδης.

Από εκεί και πέρα, μετά το 30′, ο ρυθμός έπεσε αρκετά και τελικά το πρώτο ημίχρονο βγήκε με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες προσπάθειες για γκολ αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Και τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο β’ μέρος…

Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσαν αλλά δεν κατάφερναν να φτιάξουν μια φάση της προκοπής, με συνέπεια τα λεπτά να περνάνε χωρίς τίποτα αξιόλογο. Οι Πάμπλο Γκαρσία και Λάζλο Μπόλονι προσπαθούσαν με τις αλλαγές τους να αλλάξουν και την εικόνα των ομάδων τους αλλά δεν τα κατάφερναν και τελικά έπρεπε να φτάσουμε στο 88′ για να υπάρξει ευκαιρία, με τον Σβαμπ να κάνει κεφαλιά-ψαράκι και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 91′ ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά με τον Κρμέντσικ που ήταν σε θέση για γκολ αλλά ήταν και άστοχος, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και να μην εκπλήσσει κανέναν με βάση την απόδοση των δύο ομάδων.

Όσο για τη βαθμολογία, ο ΠΑΟΚ είναι στη 2η θέση και στο +1 από τον Άρη που παίζει στην Τρίπολη, ενώ ο Παναθηναϊκός είναι στο -4 από την 4η ΑΕΚ που παίζει με τον Ολυμπιακό.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Λύρατζης (80′ Ίνγκασον), Αουγκούστο, Τσιγγάρας (55′ Σβαμπ), Μπαμπά, Τζόλης (55′ Μουργκ), Ελ Καντουρί (66′ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (46′ Κρμέντσικ).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Νιας, Σανκαρέ (56′ Ενγκμπακοτό), Μαουρίο, Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (69′ Καμπετσής), Μακέντα (88′ Καρλίτος).