Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ, 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι

Με γκολ του Γούτα ο Ατρόμητος υποχρέωσε στην πρώτη φετινή ήττα την ΑΕΚ, για την οποία αποβλήθηκε στο 39′ ο Μάνταλος.

Η Ένωση είχε δύο καλές φάσεις για να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Μάνταλος (2′) και Λιβάια (6′) δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Οι κιτρινόμαυροι είχαν μπει καλά στο ματς αλλά στο 15′ έχασαν με τραυματισμό τον Γκαρσία και δέκα λεπτά μετά, στο 25′, βρέθηκε και πίσω στο σκορ από την κεφαλιά του Γούτα μετά το κόρνερ του Γκάλο (1-0). Και για να γίνουν ακόμη χειρότερα τα πράγματα για τους κιτρινόμαυρους, ήρθε στο 39′ και η αποβολή του Μάνταλου επειδή οι τάπες του… κόλλησαν στο στήθος του Κιβρακίδη.

Πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο πλέον, η ΑΕΚ είδε την αποστολή της να γίνεται πολύ δύσκολη και αυτό επιβεβαιώθηκε από τα γεγονότα, αφού δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν το έκανε, αφού στην καλύτερη της στιγμή, στο 78′, ο Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα μετά τη σέντρα-σουτ του Ολιβέιρα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Έτσι, το 1-0 έμεινε ως το τέλος, με τον Ατρόμητο, ο οποίος είχε και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γιακουμάκη για να βάλει δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» το τρίποντο χωρίς να έχει άγχος ως το τέλος, να πανηγυρίζει τη νίκη και την ΑΕΚ να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Γούτας, Ρισβάνης, Γκάλο, Νάτσος, Κιβρακίδης, Χαρίσης (80′ Ούμπιδες), Σάλομον, Ενσικουλού, Κωτσόπουλος (82′ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (70′ Γιακουμάκης).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (66′ Χνιτ), Λόπες, Σιμόες (66′ Ολιβέιρα), Σάκχοφ, Μάνταλος, Γκαρσία (15′ Κρίστιτσιτς), Λιβάια, Ανσαριφάρντ.