Πολύτιμη ισοπαλία του Ατρόμητου στην Τρίπολη

Πήρε αυτό που ήθελε… Αλώβητος από το «Θ. Κολοκοτρώνης» έφυγε το απόγευμα του Σαββάτου (2/4) ο Ατρόμητος, μένοντας στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Περιστεριώτες συνολικά ήταν χειρότεροι από τους Αρκάδες και στάθηκαν ιδιαίτερα τυχεροί καθώς τόσο ο Γιαννιώτης, με μεγάλες επεμβάσεις, όσο και το δοκάρι του Ατιένθα στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησαν το μηδέν.

Όπως και να έχει, πάντως, πρόκειται για ένα σημαντικό αποτέλεσμα για τους «κυανόλευκους» που ξέφυγαν στο +6 από την προτελευταία Λαμία, μετά και την ήττα της από τον ΟΦΗ, και πατούν ακόμη καλύτερα αναφορικά με την υπόθεση παραμονή.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι από τη στιγμή που δεν μπόρεσαν να νικήσουν είδαν τους Κρητικούς να τους προσπερνούν στη μάχη για την 7η θέση.

Οι «κιτρινομπλέ» μπήκαν πιο δυναμικά στο ματς και απείλησαν με δύο σουτ των Ριέρα και Μπενίτο, στο 9’ και στο 10’ αντίστοιχα, που εξουδετερώθηκαν από τον Γιαννιώτη. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 17’ όταν ο Ναμπί επιχείρησε ένα επικίνδυνο πλασαριστό σουτ ωστόσο ο Τσιφτσής του είπε «όχι». Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε άλλη μία καλή στιγμή για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Στο 26’ ο Κρέσπι έκανε το γύρισμα και ο Γιαννιώτης απέκρουσε ενστικτωδώς, με τον Μπενίτο να μη καταφέρνει να σκοράρει στην επαναφορά από θέση βολής.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι. Έκαναν τρεις σημαντικές φάσεις και περιόρισαν σημαντικά τους αντιπάλους τους, μην επιτρέποντας τους να πατήσουν περιοχή. Στο 52΄ο Αστέρας Τρίπολης έφτασε μια… ανάσα από το γκολ όταν, μετά από κόρνερ του Κρέσπι, ο Ατιένθα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μπενίτο νικήθηκε από κοντά από τον Γιαννιώτη, ο οποίος τον σταμάτησε και στο 69’. Στο 85’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Αλιμπέκ χτύπησε εκτός φάσης τον Μπενίτο και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο χρόνο που απέμενε, οι «κιτρινομπλέ» βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της νίκης, αλλά μάταια…

Ο Γιαννιώτης με διαφορά ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα, πολύ καλά για τον Ατρόμητο τα πήγαν οι Χαρίσης, Ναμπί και Καστεγιάνο ενώ από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Σίτο, Ριέρα και Βαλιέντε.

Διαιτητής ήταν ο Ευαγγέλου (Αθηνών), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας) και Μωϋσιάδη (Ηπείρου). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας) και AVARο Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Αγγελάκης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 85’ Κανελλόπουλος

Κόκκινες: 85’ Αλιμπέκ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα (65’ Ρούμπεν Γκαρθία), Αντζουλάς, Ατιένθα, Τασουλής, Σανταφέ (65’ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε (90’ Μπαράλες), Κρέσπι (65’ Τιλίκα), Σίτο, Ριέρα (80’ Σόνι), Μπενίτο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας (46’ Στρούγγης), Καστεγιάνο, Χαρίσης (89’ Καρτάλης), Έρλινγκμαρκ, Σάλομον, Μουνίθ (77’ Αλιμπέκ), Ναμπί (89’ Ντένιτς), Κουλούρης.