Έπαιξε σαν ΟΦΗ και πήρε το διπλό στη Λαμία

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το ματς με αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τον Ιωνικό (Σωτηρίου, Μπουζούκης, Στάικος και Γιαννούλης αντί του Μπαλογιάννη που ταλαιπωρήθηκε από ίωση) και τη διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο. Είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας σε αντίθεση με τη Λαμία που είχε παθητικό ρόλο.

Στα πρώτα λεπτά ο Όμιλος έχασε μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Νέιρα και στο 29ο λεπτό ήρθε το γκολ ως λογική εξέλιξη στην εικόνα του αγώνα. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Νέιρα, ο οποίος ακούμπησε την μπάλα τόσο όσο, ο Στάικος με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.

Μετά το 35′ η Λαμία ισορρόπησε το παιχνίδι κι έγινε απειλητική, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ στην εστία του Σωτηρίου, με τον ΟΦΗ να χάνει τον προσανατολισμό του στο παιχνίδι.

Τα απειλητική “χτυπήματα” των γηπεδούχων μετουσιώθηκαν σε γκολ με το ξεκίνημα του β’ μέρους. Σε φάση διαρκείας στην άμυνα του ΟΦΗ, στην οποία όλα λειτούργησαν λάθος αφού η μπάλα παρέμεινε ζωντανή, ο Λούκας με τρομερό γυριστό σουτ έκανε το 1-1 για τη Λαμία.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να απαντήσει, ο Νιόπλιας έκανε αλλαγές και τελικά βρήκε το δεύτερο γκολ από στημένη φάση. Μετά από χέρι του Αντέτζο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 74′ και δύο λεπτά αργότερα, σφού η φάση ελέγχθηκε και από το VAR, ο Λουίζ Φελίπε ευστόχησε από την άσπρη βούλα και με το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα έκανε το 1-2.

Η Λαμία θέλησε να αντιδράσει, έγινε πιεστική, έχασε μία μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις (με τον Σωτηρίου να κάνει μεγάλη επέμβαση), αλλά ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ και έφυγε με το τρίποντο, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στα εφετινή πλέι άουτ.

Οι συνθέσεις:

Λαμία: Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Νούνιες, Καραμάνος, Σιμόν, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά, Ρόμανιτς, Γκέντσογλου, Λούκας

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης (60′ Ουές), Μεγιάδο, Στάικος (65′ Τοράλ), Νέιρα, Μπουζούκης (77′ Διαμαντής), Τσιλιανίδης (65′ Λάμπρου), Φελίπε.