Πόλο: Ξεκίνημα με ήττα στη β’ φάση για τον ΝΟΧ

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που εξαπέλυσε στο μεγαλύτερο μέρος και ειδικότερα από το δεύτερο οκτάλεπτο και μετά, ο ΝΟ Χανίων ΑΝΕΚ LINES υπέστη την ήττα με σκορ 9-8 από τον Εθνικό στον πρώτο αγώνα μετά τη διακοπή της Α1 Εθνικής κατηγορίας πόλο ανδρών, που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (2/3) στο κολυμβητήριο Χανίων.

Η ομάδα του Μανούσου Βιζυράκη είχε την ευκαιρία να φτάσει στην απόσπαση του θετικού αποτελέσματος, ισοφαρίζοντας δύο φορές το σκορ στην τελευταία περίοδο, ωστόσο οι παίκτες του Εθνικού κατάφεραν εν τέλει να φύγουν νικητές από τα Χανιά, ξεκινώντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο από τη δική τους πλευρά τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα για την β’ φάση. Αντίθετα, ο ΝΟΧ ΑΝΕΚ LINES Δεν τα κατάφερε και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο επόμενο παιχνίδι που ακολουθεί απέναντι στο Παλαιό Φάληρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Πειραιά ν’ αποκτά το προβάδισμα με 2-0 στην πρώτη περίοδο, με τον ΝΟΧ ΑΝΕΚ LINES να σκοράρει τα πρώτα του γκολ στην επόμενη, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 3-5 με το τέλος του ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον Εθνικό να κρατά σε απόσταση ασφαλείας τους γηπεδούχους (4-6), για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη τέταρτο οκτάλεπτο όπου ο ΝΟΧ ΑΝΕΚ LINES έβαλε τα δυνατά του, σκοράροντας 4 γκολ αλλά αποδείχτηκε ότι αυτά δεν ήταν αρκετά για να του χαρίσουν το βαθμό.

Οκτάλεπτα: 0-2, 3-3, 1-1, 4-3

Διαιτητές: Κατσώνης – Κραβαρίτης

ΝΟΧ ANEK LINES (Μανούσος Βιζυράκης): Λεβεντάκης, Μαραγκουδάκης, Αράκι 1, Παζαΐτης 1, Παππάς, Μπατάκης, Αποστολάκης 2, Χαριτάκης, Μητράκης 1, Γκουσάροβ 2, Τσιστράκης 1, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Μπιτσάκης, Ζουζούνης

Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μυρίλος, Θαλασσινός 2, Τεσάνοβιτς 2, Γερακούδης, Ιωάννου, Πρωτοψάλτης 1, Καραβιώτης, Παπάκος, Λαδάς Π. 2, Μεσκί 1, Λαδάς Σ. 1, Πανάρετος, Μανδαλιός.