ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πλατανιάς: Τρίτη συνεχόμενη ήττα στα Γιάννενα

Στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 2 πάτησε την Κυριακή (1/12) ο ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας του Πλατανιά στους «Ζωσιμάδες» με 2-0, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Οι Ηπειρώτες είχαν καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τον απόλυτο έλεγχο, με το τελικό σκορ να θεωρείται… τιμητικό για τους φιλοξενούμενους βάσει ευκαιριών και εικόνας της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΣ άσκησε ασφυκτική πίεση στους Κρητικούς, οι οποίοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, όντας εντελώς ακίνδυνοι.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό.

Ο ΠΑΣ ναι μεν έφτανε με χαρακτηριστική ευκολία κοντά στην περιοχή του Πλατανιά, όμως του έλειπε η τελική δημιουργία και η παραγωγή φάσεων, καθώς δεν μπορούσε εύκολα να παίξει από τον άξονα, με συνέπεια να… χαραμίζει τις επιθέσεις του με πολλές και… κακές σέντρες.

Παρ’ όλα αυτά, βρήκε συνολικά τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος και κάποια λάθη της άμυνας του Πλατανιά.

Αξιοσημείωτο ήταν το γεγονός πως μέσα σε όλες τις φάσεις του ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε ο ίδιος παίκτης, ο Κρίζμαν.

Στο 13’ έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όταν από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή των Κρητικών, νικήθηκε από τον Γκοτ και στην εξέλιξη της φάσης έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά «ψαράκι».

Λίγο αργότερα, στο 26’, ο Κροάτης με παράλληλη κίνηση στη γραμμή της περιοχής, επιχείρησε σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 31’. Ο Νιαυραδάκης έκανε ένα σχεδόν… εγκληματικό λάθος, γυρίζοντας λανθασμένα την μπάλα προς την περιοχή της ομάδας του. Ο Κρίζμαν έκλεψε την μπάλα και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Γκοτ, όμως το τελείωμα του ήταν άκρως απογοητευτικό με την μπάλα να φεύγει πολλά μέτρα άουτ.

Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ποτέ επί της ουσίας στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, με εξαίρεση μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ποζατζίδη, όπου η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε… υγιεινό περίπατο για τους νικητές, οι οποίοι ανέβασαν την πίεση τους και με πιο… ορθόδοξο τρόπο επίθεσης σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, έφτασαν στο επιθυμητό για αυτούς αποτέλεσμα.

Η πρώτη καλή στιγμή άργησε…λίγο να έρθει και τελικά ήρθε στο 57’, με τον Λέο να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής του Πλατανιά και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Από εκείνο τη σημείο και μετά ο ΠΑΣ ξεκίνησε ανελέητο… σφυροκόπημα στην περιοχή του Πλατανιά, όμως το γκολ ήρθε από… στημένο.

Στο 64’ ο Πίτου Γκαρσία, ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή, εκτέλεσε κόρνερ από την αριστερή πλευρά, με τον Παντελάκη να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Ο Ποζατζίδης απέκρουσε σωτήρια πάνω στη γραμμή, όμως στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Κάστρο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι Ηπειρώτες σαν να… απελευθερώθηκαν με αυτό το γκολ, αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στη συνέχεια.

Στο 76’ ήρθε και το 2-0, ξανά από κόρνερ, αλλά από την άλλη πλευρά αυτή τη φορά.

Ο Μπιανκόνι πήρε μία γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να παίρνει μία… παράξενη τροχιά… Ο Γκοτ απομάκρυνε ενστικτωδώς με τις γροθιές, αλλά η μπάλα κατέληξε στον… συνήθη υπόπτο τη φετινή περίοδο και με εξαιρετική αίσθηση του γκολ, Παμλίδη, ο οποίος με άψογο σουτ από το ύψος την πέναλτι, έγραψε το 2-0 για τον ΠΑΣ, κλειδώνοντας τον άσο.

Οι γηπεδούχοι αποθεώθηκαν από τους φιλάθλους τους που δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα για ακόμα μία φορά, φτάνοντας πανηγυρικά τους 15 βαθμούς που τους φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα Κέρκυρα-Απόλλων Σμύρνης τη Δευτέρα (2/12) για να μάθουν εάν θα παραμείνουν στην κορυφή ή όχι.

Από την πλευρά του, ο Πλατανιάς έμεινε στους 10 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η θέση της κατάταξης.

Κίτρινες: Μποσέτι (18’), Οικονομόπουλος (33’) – Λεωνιδόπουλος (36’), Ουές (44’), Μπιανκόνι (88’), Παπουτσογιαννόπουλος (89’)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (52’ Πίτου Γκαρσία), Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο, Κρίζμαν, Λέο (85’ Λώλης), Νάουμετς, Ξύδας (71’ Παμλίδης)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Κέντες, Νιαυραδάκης, Ρουσσάκης (61’ λ.τρ. Σαάντο), Λεωνιδόπουλος (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Μπιανκόνι, Περντόμο, Παπαδόπουλος (58’ Καραγκούνης)

ΠΗΓΗ: a-sports.gr