Γ’ Εθνική: Έβαλε “πλώρη” για τετράδα ο Πανακρωτηριακός

Συνέχεια στις εκπληκτικές του εμφανίσεις έδωσε ο Πανακρωτηριακός, κάμπτοντας την αντίσταση του ΠΟΑ (1-0). Αυτή είναι η δεύτερη νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια και το τέταρτο σερί θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Γιώργου Κόλτζου.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το γκολ που σημείωσε στο 26’ ο Καρλίτο ο οποίος έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ρουμπάκη.

Ενα παιχνίδι το οποίο παρουσίασε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν πολλές φάσεις. Αλλωστε η καθεμία είχε από ένα δοκάρι. Ο Πανακρωτηριακός στο 41′ με το σουτ του Μπάτζιο, όπου χρειάστηκε όμως και η απόκρουση του Ρουμπάκη, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι, ενώ στο 82’ ο ΠΟΑ με τη σειρά του βρέθηκε κοντά στο 1-1 αλλά η κεφαλιά του Καϊμακαμούδη -κορυφαίου παίκτη για τον Ατσαλένιο στα Καθιανά- προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Γενικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΟΑ αύξησε κατακόρυφα την απόδοση του, έχοντας για κύριο εκφραστή των επιθέσεων του, τον Καϊμακαμούδη, παρ’ όλα αυτά, όσες φορές χρειάστηκε, ο Συροκάκης δήλωσε παρών. Εννοείται βέβαια ότι και ο Πανακρωτηριακός είχε πολλές ευκαιρίες και μάλιστα σε όλο το παιχνίδι.

Σε κάθε περίπτωση, με αυτή τη νίκη ο Πανακρωτηριακός “στρογγυλοκάθεται” στην τέταρτη θέση στη βαθμολογία και πλέον θέτει υποψηφιότητα για να είναι στα πλέι οφ στο τέλος του πρωταθλήματος.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

11’ Ατομική προσπάθεια από τον Δρακάκη, που επιχειρεί το σουτ από κοντά, η μπάλα περνά παράλληλα από το τέρμα του ΠΟΑ.
14’ Ο Μπερντίος βρίσκεται μόνος απέναντι από τον Ρουμπάκη αλλά ολιγωρεί.
18’ Κεφαλιά του Τζόρνταν από κοντά στο δεύτερο δοκάρι, στην επαναφορά με διπλή προσπάθεια ο Μπερντίος σουτάρει, μπλοκάρει ο Ρουμπάκης.
19’ Σέντρα σουτ από τον Κερμενίδη, δύσκολα σε κόρνερ ο Συροκάκης.
26’ (1-0) Οργανωμένη επίθεση για τον Πανακρωτηριακό, με τον Καρλίτο να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας που με δυνατό, διαγώνιο σουτ, ανοίγει το σκορ στα Καθιανά.
37΄Δυνατό μακρινό σουτ από τον Καρλίτο, ο Ρουμπάκης αποκρούει δύσκολα.
39’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Συροκάκη. Σουτ από τον Καϊμακαμούδη, αποκρούει δύσκολα στη δεξιά του γωνία ο Συροκάκης.
41’ Δοκάρι για τον Πανακρωτηριακό. Δυνατό σουτ από μακριά του Μπάτζιο, ο Ρουμπάκης αποκρούει και στη συνέχεια η μπάλα βρίσκει το δεξί δοκάρι της εστίας του.
44΄ Σπουδαία φάση για τον ΠΟΑ. Δυνατό σουτ του Καϊμακαμούδη από καλή θέση, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
50’ Εκπληκτική απόκρουση από τον Συροκάκη σε κοντινή προβολή με το γόνατο του Καϊμακαμούδη.
68’ Ο Καρλίτο πραγματοποιεί σέντρα προς τον Δρακάκη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σουτάρει ψηλά άουτ.
75’ Ο Ξυλούρης απειλεί με σουτ μέσα από την περιοχή, ο Συροκάκη αποκρούει δύσκολα με γροθιές.
82’ Δοκάρι για τον ΠΟΑ. Από την κεφαλιά του Καϊμακαμούδη, η μπάλα προσκρούει στο οριζόντιο.
83’ Δυνατό σουτ από τον Κτιστόπουλιο, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του ΠΟΑ.

Διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου). Βοηθοί: Φραγκιαδάκης – Θεοδοσάκης (Λασιθίου).

Κίτρινες κάρτες: Σαμουηλίδης (45+1’), Κτιστόπουλος (49’), Νηστικάκης (50’), Αναστασόπουλος (62’)

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Κόλτζος): Συροκάκης, Κοζάκης, Παπακαστρήτσιος, Βουρβαχάκης, Λιονάκης, Μπάτζιο, Καρλίτο (90’ Μπαδιεριτάκης), Μπερντίος (64’ Αναστασόπουλος), Κτιστόπουλος (84’ Μανουσάκης), Δρακάκης, Τζόρνταν (76’ Βασιλομιχελάκης)

ΠΟΑ (Μάνος Σκύβαλος): Ρουμπάκης, Βολονάκης, Μαρκουλάκης, Νηστικάκης, Σαμουηλίδης, Νάτος, Χατζηανδρέου (64’ Ξυλούρης), Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Πλουσής, Πετράκης (74’ Νικολλί)

ΠΗΓΗ: athlitiko.gr