Πέρασε από Γιάννινα με Ελ Αραμπί και πάτησε κορυφή ο Ολυμπιακός

Το “δώρο” που έκανε ο ΠΑΟΚ με το 4-4 κόντρα στον Βόλο ήταν πολύ καλό για να το αφήσει ο Ολυμπιακός να χαθεί. Κι όμως, ο ΠΑΣ έδειχνε έτοιμος να… απαγορεύσει στους ερυθρόλευκους να ανέβουν στην κορυφή, αφού με το πέναλτι του Εράμουσπε είχε απαντήσει στο γκολ του Καμαρά και κρατούσε το 1-1 ως το 82′, όταν ο Ελ Αραμπί έγινε «χρυσή αλλαγή» και έδωσε στους Πειραιώτες τη νίκη και την 1η θέση στη βαθμολογία.

Οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά, με πρέσινγκ ψηλά για να δυσκολέψουν τους Πειραιώτες στο να κρατήσουν μπάλα και να βγουν μπροστά. Στο 11′, μάλιστα, ο ΠΑΣ πλησίασε και στο γκολ με την προβολή του Περέα μετά το γύρισμα του Γκαρντάφσκι, αλλά τελικά αυτοί που το πέτυχαν ήταν οι ερυθρόλευκοι.

Στο 17′ ο Μασούρας σέντραρε από αριστερά, οι Σισέ και Εράμουσπε δεν βρήκαν μπάλα και τελικά ο Α. Καμαρά που ερχόταν από πίσω την έστειλε στα δίχτυα με τρομερό τελείωμα (0-1). Ένα γκολ που έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ο οποίος στη συνέχεια έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και το πρώτο ημίχρονο βγήκε χωρίς μεγάλες φάσεις, παρά μόνο με δύο καλές προσπάθειες των γηπεδούχων με τους Περέα (32′) και Γκαρντάφσκι (42′).

Λυτρωτής Ελ Αραμπί

Με την έναρξη της επανάληψης ο Πέδρο Μαρτίνς έβγαλε τον Ονιεκούρου για να βάλει τον Εμβιλά και στο 52′ ο Ολυμπιακός είχε φάση με τον Μασούρα, η κεφαλιά του οποίου έφυγε άουτ. Οι ερυθρόλευκοι ήθελαν να ελέγξουν την κατάσταση αλλά δεν το έκαναν και στο 59′ το χέρι του Ρέαμπτσιουκ στο γύρισμα του Σάλιακα οδήγησε τον διαιτητή στο σημείο του πέναλτι.

Από εκεί, στο 61′, ο Εράμουσπε έκανε το 1-1 για τον ΠΑΣ, με τον Μαρτίνς να αντιδρά με έξοδο Μπουχαλάκη και είσοδο Ελ Αραμπί στο 67′. Δύο λεπτά μετά, οι ερυθρόλευκοι άγγιξαν το 1-2 αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, με τον Πορτογάλο προπονητή να συνεχίζει τις αλλαγές, ψάχνοντας τη λύση.

Λύση που δόθηκε, τελικά, από έναν εξ αυτών που ήρθαν από τον πάγκο|: Στο 84′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Εμβιλά κατάφερε να γυρίσει τη μπάλα, ο Σάλιακας… δεν τη βρήκε και ο Ελ Αραμπί από κοντά την έστειλε στα δίχτυα. Έτσι, ο Ολυμπιακός πέρασε από τα Γιάννινα και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +1 από ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Βόλο.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εράμουσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (88′ Μπρένερ), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ, Περέα (86′ Τριάδης), Μιλιντσεάνου (76′ Μορέιρα).

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ- Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης (67′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (79′ Ροντρίγκες), Αγκιμπού Καμαρά (79′ Βαλμπουενά), Ονιεκούρου (46′ Εμβιλά), Τικίνιο (88′ Παπαδόπουλος).