ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Παναθηναϊκός – Άρης 2-0: «Στεγνό καθάρισμα» με στυλ… Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Άρη, κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε σε μια άνετη νίκη με 2-0. Μπακασέτας και Ιωαννίδης οι σκόρερ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με τεράστια ορμή στον αγωνιστικό χώρο, πήρε αμέσως τα ηνία και ευτύχησε να βρει γκολ στην πρώτη του καλή στιγμή. Ο Παλάσιος πήρε την μπάλα από δεξιά και έκανε το γύρισμα, με τον Μπακασέτα να εκτελεί στην κίνηση και να «γράφει» το 1-0. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, όμως μετά από παρέμβαση του VAR το λάθος διορθώθηκε και το τέρμα μέτρησε κανονικότατα.

Ένα λεπτό μετά ο Μπακασέτας έχασε τετ-α-τετ με τον Κουέστα, με τους «πράσινους» να έχουν… πνίξει τον Άρη και να μην του επιτρέπουν να πάρει ανάσα. Η τρίτη καλή στιγμή ήρθε στο 14′, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Μπακασέτας έστρωσε υπέροχα την μπάλα στον Μπερνάρ, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά άουτ.

Η καθολική υπεροχή των παικτών του Φατίχ Τερίμ συνεχίστηκε και στο 18′ ο Ζέκα έβγαλε μια υπέροχη κάθετη, ο Ιωαννίδης «τσίμπησε» την μπάλα πάνω από τον Κουέστα, όμως την είδε να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και να του στερεί ένα υπέροχο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη απείλησαν για πρώτη φορά στο 27′, με τον Ντραγκόφσκι να μπλοκάρει εύκολα την κεφαλιά του Ρόουζ.

Στο 31′ ο Ιωαννίδης πήρε την μπάλα από τον Τσέριν, έκανε μια άψογη προσποίηση, αλλά επέλεξε να εκτελέσει από πλάγια θέση αντί να κάνει πάσα, σημαδεύοντας δίπλα από το δοκάρι. Εννιά λεπτά μετά ο Ζέκα απομάκρυνε την μπάλα σε μια επικίνδυνη στιγμή μέσα στην περιοχή του «Τριφυλλιού», με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται δίχως κάτι άλλο ιδιαίτερο και το 1-0 να διατηρείται.

Ο Άρης… άγγιξε την ισοφάρισε στο 47′ με μια κεφαλιά του Ζαμόρα που βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά σημάδεψε λίγο άουτ, ενώ αμέσως μετά ήρθε η φάση που «κλείδωσε» ουσιαστικά το ματς. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το φάουλ και ένας αμυντικός του Άρη σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, με τον Αλ Χακίμ αρχικά να μην βλέπει την παράβαση αλλά μετά από έλεγχο της φάσης στο βίντεο να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Ιωαννίδης ευστόχησε από τα 11 βήματα και από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» είχαν πολύ πιο εύκολο έργο, χάνοντας ευκαιρίες και για τρίτο γκολ. Στο 60′ χρειάστηκε και ο Ντραγκόφσκι, που σταμάτησε ένα σουτ του Μάνου Γκαρθία, ενώ 10 λεπτά μετά ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά από γέμισμα του Μπερνάρ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο επόμενο πεντάλεπτο ο Άρης απείλησε δις με τον Νταρίντα, με τον Ντραγκόφσκι πάντως να μην αντιμετωπίζει προβλήματα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τερίμ έβαλε ΑράοΜαντσίνι και Σπόραρ, αντί των ΤσέρινΠαλάσιος και Ιωαννίδη, με τον κόσμο να αποθεώνει όλους όσους μπήκαν και βγήκαν από τον αγωνιστικό χώρο. Στο 86′ ο Μλαντένοβιτς ήταν ο τελικός αποδέκτης μιας ωραίας συνεργασίας αλλά δεν βρήκε εστία, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ρόουζ απομάκρυνε πάνω στην γραμμή το σουτ του Αράο, με τον Κουέστα να είναι εξουδετερωμένος.

Για τις καθυστερήσεις μπήκαν και οι Βιλένα και Λημνιός αντί των Μπακασέτα και Μπερνάρ, με το 2-0 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης και το «Τριφύλλι» να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τις ισοπαλίες με Λαμία και Κηφισιά.