Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός, 1-1 με τη Σλάβια Πράγας

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά τη Σλάβια και στο 20’ ο Αϊτόρ έκανε πολύ καλή ατομική ενέργεια και πλασέ, με τον Μάντους να απομακρύνει με δυσκολία και τον Ούσου να διώχνει μακριά απ’ την τσεχική άμυνα.

Στο 30’ οι Τσέχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν από πάσα του Τραορέ που ακινητοποίησε την «πράσινη» άμυνα, ο Ντουντιέρα πλάσαρε από καλή θέση πάνω από τα δοκάρια του Μπρινιόλι.

Δύο λεπτά αργότερα (32’) από καταπληκτική ενέργεια κι ασίστ του Βαγιαννίδη, ο Σπόραρ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως «νικήθηκε» στο πλασέ του από τον Μάντους, ενώ τον τραβούσε από το δεξί χέρι ο Ούσου.

Στο 42’ υπήρξε μία φάση για την οποία οι παίκτες του Παναθηναϊκού έγιναν έξω φρενών με τον Άγγλο διαιτητή Πίτερ Μπάνκις, ζητώντας πέναλτι κι αποβολή του τερματοφύλακα της Σλάβια, ο οποίος είχε ήδη κίτρινη κάρτα. Σε εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, ο γκολκίπερ της Σλάβια Μάντους «γκρέμισε» τον Σένκεφελντ μέσα στην περιοχή, όμως ο ρέφερι έδειξε να συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο 58’ ο Παναθηναϊκός βρήκε το πολυπόθητο γκολ που έψαχνε, μετά από καταπληκτικό ένα-δύο του Χουάνκαρ με τον Τσέριν και σέντρα του Ισπανού μπακ προς τον Σπόραρ, ο οποίος τούτη τη φορά δεν αστόχησε και με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Όσο περνούσαν τα λεπτά και το παιχνίδι πλησίαζε προς το φινάλε, ο Παναθηναϊκός πίεζε με όλα του τα «όπλα», όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων «πληγώθηκε» από ένα απίστευτο σφάλμα του Καμπετσή, ο οποίος γύρισε λανθασμένα την μπάλα προς τον Μπρινιόλι χωρίς να βλέπει, ο Γιουρέτσκα έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε για τη Σλάβια σε 1-1, «σφραγίζοντας» την πρόκρισή της.
Διαιτητής: Πίτερ Μπάνκις (Αγγλία)

Κίτρινες: Αλεξανδρόπουλος, Σένκεφελντ, Ρούμπεν, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ – Τραορέ, Μάντους, Λινγκρ, Ντόρλεϊ, Σρανζ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (55’ λ.τρ. Κουρμπέλης), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (77’ Καμπετσής), Τσέριν, Βαγιαννίδης (77’ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (88’ Καρλίτος), Σπόραρ.

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Μάντους, Ντουντιέρα (82’ Μάζοπουστ), Ούσου, Κατσαράμπα, Ντόρλεϊ, Τιεχί (82’ Γιουρέτσκα), Σρανζ (90’+7 Τεσλ), Τραορέ (61’ Σέβτσικ), Χόλες, Ολαγίνκα, Λινγκρ (61’ Λινγκρ).