ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Eκτός Ευρώπης και ο Άρης που άγγιξε την υπέρβαση, 2-1 την Μακάμπι

Ο Άρης, έφτασε πολύ κοντά στην πρόκριση, επικράτησε με 2-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και παρόλο που προηγήθηκε δις, δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα των δύο γκολ και να περάσει στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λιγκ.

Παρά τις προσπάθειες του, ο Άρης δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα των δύο γκολ που θα του έδινε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, έμεινε στο 2-1 κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και αποχαιρέτησε την Ευρώπη με μία πολύ καλή εμφάνιση μπροστά στον κόσμο του.

Το ματς

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τον Άρη οδηγό, έτοιμο να πιέσει από νωρίς και τη Μακάμπι σε θέση άμυνας. Στο 6′ ήρθε η πρώτη επικίνδυνη φάση, ο Κουέστα όμως μάζεψε ψύχραιμα, με τους Θεσσαλονικείς να αντιδρούν αμέσως με σουτ του Ντουκουρέ, που όμως δεν ανησύχησε τον Πέρετζ. Ο Άρης συνέχισε να πιέζει, με μία νευρικότητα να τον διακατέχει. Στο 19′ οι “κίτρινοι” απείλησαν με τον Γκρέι που έδωσε πάσα στον Ιτούρμπε, με τον Παραγουανό να μην προλαβαίνει. Η πρώτη μεγάλη στιγμή του παιχνιδιού ανήκε στον Άρη, με τον Πάλμα να εκτελεί εξαιρετικά το φάουλ και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι της Μακάμπι. Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν ρυθμούς, πατώντας στην περιοχή των “φιλοξενούμενων”, οι οποίοι στο ημίωρο δεν είχαν ανησυχήσει τους “γηπεδούχους”. Στο 39ο λεπτό, ο Κουέστα μπλόκαρε τη σέντρα του Κανικόφσκι, ενώ στη συνέχεια ο Πέρετζ απέκρουσε το σουτ του Οντουμπάτζο. Οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν στο πρώτο μέρος, με τον Άρη να έχει τις ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρνει να τις αξιοποιήσει.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Άρη να πατά καλύτερα στο γήπεδο όπως και στο πρώτο και με το ξεκίνημα οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι, μετά από σπρώξιμο που δέχθηκε ο Ιτούρμπε μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι, όμως ο επόπτης το… πήρε πάνω του και έδειξε την άσπρη βούλα. Η Γκλάζερ της Μακάμπι είδε την κόκκινη κάρτα λόγω έντονης διαμαρτυρίας και… άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Γκρέι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, στο 60ο λεπτό. Λίγα λεπτά αργότερα και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μακάμπι έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ζαχάβι, κρατώντας την πρόκριση στα χέρια της. Ο Άρης δεν τα παράτησε και προσπάθησε να απαντήσει, με τον Γκρέι που αστόχησε, ενώ σε δεύτερη προσπάθεια βρήκε το γκολ. Με υπέροχη πάσα του Άγγλου στον Ντουκουρέ, ο Άρης πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ στο 81ο λεπτό. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να βρουν το γκολ που θα τους έστελνε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, χωρίς να μπορέσουν όμως να το πετύχουν.

Γκολ: 60′ Γκρέι, 81′ Ντουκουρέ / 74′ Ζαχάβι

Κίτρινες: 30′ Φαμπιάνο, 45+2 Πάλμα, 83′ Πίρσμαν / 16′ Σάμποριτ, 23′ Φαν Όφεριμ

Δοκάρι: 25′ Πάλμα

Διαιτητής: Τζον Μπίτον

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Νταμπό, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (78′ Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε, Πάλμα, Γκρέι.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Βλάνταν Ίβιτς): Πέρετς, Μπίτον, Γεϊνί, Σάμποριτ, Ζεράλντες, Χόζες, Γκλάζερ, Φαν Όβεριμ, Κανιχόβσκι, Κούβας (66′ Γκολάσα), Γιοβάνοβιτς (66′ Ζάχαβι)