ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών την Τετάρτη 28 Ιουλίου

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναμένεται να τραβήξει τα περισσότερα βλέμματα πάνω του την Τετάρτη 28 Ιουλίου, με τις μάχες του σε μονό ανδρών και μικτό διπλό μαζί με τη Μαρία Σάκκαρη να ξεχωρίζουν από το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Ούγκο Ουμπέρ, Νο.28 της παγκόσμιας κατάταξης, γύρω στις 7 το πρωί ώρα Ελλάδας, με φόντο τα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά του τένις.

Λίγη ώρα αργότερα, γύρω στις 11 το πρωί ώρα Ελλάδας, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα ενώσει τις δυνάμεις του με τη Μαρία Σάκκαρη στο μικτό διπλό. Το ελληνικό δίδυμο θα αντιμετωπίσει τους Καναδούς Γκάμπι Νταμπρόφσκι/Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ για μια θέση στην οκτάδα.

Στην κωπηλασία, η Μαρία Μπούρμπου με την Χριστίνα Κυρίδου θα αγωνιστούν στα ημιτελικά της δικώπου χωρίς πηδαλιούχο με στόχο την πρόκριση στον τελικό.

Στην ιστιοπλοΐα συνεχίζονται οι ιστιοδρομίες στα RSX ανδρών και γυναικών και στα Finn, ενώ στη “μάχη” μπαίνουν τα πληρώματα στα 470 με την Αιμιλία Τσουλφά και την Αριάδνη Σπανάκη στις γυναίκες και τους «χάλκινους» στο Ρίο Παναγιώτη Μάντη και Παύλο Καγιαλή στους άνδρες.

Στο μεταξύ, στα προκριματικά των 200 μέτρων μικτή ατομική θα αγωνιστούν ο Ανδρέας Βαζαίος με τον Απόστολο Παπαστάμο, ενώ στα -70 κιλά στο τζούντο γυναικών η Ελισάβετ Τελτσίδου αντιμετωπίζει την Κινέζα Ξιάοκαν Σουν.

Το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών στην έκτη μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων:

ΤΕΤΑΡΤΗ 28 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Διάρκεια αγώνων: 13:00 – 15:30

-200μ. μεικτή ατομική ανδρών:

Προκριματικός – 2η σειρά: (13:58): Απόστολος Παπαστάμος

Προκριματικό – 5η σειρά (14:09): Ανδρέας Βαζαίος

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Court 2

-Τρίτος γύρος μονό ανδρών (07:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Ουγκό Ουμπέρ (Γαλλία)

-Πρώτος γύρος μεικτού (11:00): Στέφανος Τσιτσιπάς/Μαρία Σάκκαρη εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Fujisawa

-RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 7-9 (06:05): Βύρωνας Κοκκαλάνης

-RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 7-9 (06:15): Κατερίνα Δίβαρη

Zushi

-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης

Enoshima

-470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (06:05): Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής

Enoshima

-470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-2 (08:35): Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Sea Forest Waterway

-Δίκωπος-Ημιτελική σειρά (06:20): Μαρία Κυρίδου/Χριστίνα Μπούρμπου

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

Διάρκεια αγώνα: 05:30 – 11:40

-Ατομική χρονομέτρηση ανδρών: Πολυχρόνης Τζωρτζάκης

ΤΖΟΥΝΤΟ

Nippon Budokan Mat 1

(05:00-08:30)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προκριματικός γύρος: Ελισάβετ Τελτσίδου (Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα η ώρα)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ρεπεσάζ

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ημιτελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Τελικοί – Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

#pgnews

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

 

 

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ – ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ