ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Ο Ναμπί έδωσε στο 93′ τον βαθμό στην Κρητική ομάδα

Ο ΟΦΗ αν και ήταν πολύ καλύτερος του ΠΑΣ Γιάννινα αρκέστηκε στην ισοπαλία , η οποία ήρθε στο 93′ χάρη στο γκολ του Ναμπί, στο ματς με το οποίο άνοιξε στο Hράκλειο η 17η αγωνιστική της Super League.

Οι Κρητικοί ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χάνοντας πολλές ευκαιρίες και έχοντας δύο δοκάρια, με τους Νέιρα και Τοράλ. Ωστόσο, στο 54’ ο Περέα σε μια αντεπίθεση πέτυχε το 0-1.Ο ΟΦΗ πίεσε ασφυκτικά και τελικά κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο σουτ του Ναμπί στις καθυστερήσεις.

Ο ΟΦΗ κυριάρχησε επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο παρά τις μεγάλες στιγμές που είχε δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Αρχικά στο 4′ ο Σούλης απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Λάμπρου, ενώ ο γκολκίπερ του ΠΑΣ Γιάννινα σταμάτησε και το σουτ του Φαν Ντάινεν στο 39′. Ενδιάμεσα στο 19′ μετά από ένα όμορφο passing game των παικτών του ΟΦΗ, ο Πίρσμαν είχε μια καθοριστική προβολή σε γύρισμα του Τσιλιανίδη, ενώ στο 23′ το σουτ του Νέιρα βρήκε το κάθετο δοκάρι.

Στο 34’ ο Σούλης απέκρουσε το σουτ του Τσιλιανίδη, ενώ στο 39’ απέκρουσε το πλασέ του φαν Ντάινεν. Στο 45+1’ ο Νέιρα δεν μπόρεσε πάλι να νικήσει τον νεαρό γκολκίπερ του ΠΑΣ. Στο 44’ είχε προηγηθεί μια καλή φάση για τους Ηπειρώτες, αλλά ο Βάτερμαν απέκρουσε το σουτ του Πίρσμαν.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 54′ με ωραία ενέργεια και πλασέ του Περέα.

Ο ΟΦΗ πίεσε πολύ στη συνέχεια και το μόνο που καταφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 93′ με το Ναμπί.

Ο Νίκος Νιόπλιας φρέσκαρε την επίθεσή του και στο 61’ ο Τοράλ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά

Στο 63’ ο Ντουρμισάι δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά από καλή θέση.

Ο ΟΦΗ είχε κλείσει τον ΠΑΣ στα καρέ του, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα του Σούλη. Με τις αρκετές αλλαγές οι Κρητικοί δεν είχαν σαφές πλάνο και δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους, καθώς οι Ηπειρώτες αμύνονταν σωστά.

Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε στις καθυστερήσεις, με τον Ναμπί να κάνει το σουτ στο 90+3’, η μπάλα κόντραρε στον Εραμούσπε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (90’ Ναμπί), Γκαγιέγος (74’ Καστάνιος), Νέιρα (61’ Τοράλ), Τσιλιανίδης (61’ Ντε Γκουζμάν), Λάμπρου, φαν Ντάινεν (61’ Ντουρμισάι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Μπρένερ (46’ Στάνκο), Περέα, Μιλιντσεάνου (71’ Μίνα).