ΑΘΛΗΤΙΚΑ

OΦΗ – Βόλος 1-1: Με πρωταγωνιστή τον… VAR

Σε ένα παιχνίδι που μπήκαν πέντε γκολ μέτρησαν μόνο τα δύο και κάπως έτσι ο ΟΦΗ με τον Βόλο αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1… κολλώντας στην “black friday” του διαιτητή Ανδριανού και του VAR.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, πέτυχαν τρία τέρματα, όμως είδαν μόνο ένα εξ αυτών να μετράει. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να… συμβιβαστούν με τον βαθμό της ισοπαλίας, που τους ανέβασε ωστόσο στην πρώτη 6άδα, μιας και έχουν πλέον 15. Από την άλλη, οι Βολιώτες που πέτυχαν δύο αλλά επίσης μέτρησε μόνο το ένα, πήραν τον έβδομο πόντο τους για φέτος και ξέφυγαν από την τελευταία θέση.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, αλλά οι ευκαιρίες που δημιουργούσαν δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές. Στο 23′ προηγήθηκαν με τον Μαρινάκη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δέκα λεπτά αργότερα σκόραρε ο Ντίκο, αλλά το τέρμα επίσης ακυρώθηκε, αυτήν τη φορά από τον VAR, λόγω οφσάιντ. Στο 40′ οι φιλοξενούμενοι… πάγωσαν το Ηράκλειο και προηγήθηκαν με τον Κόμπα, κόντρα στη ροή του ματς. Στο 45’+1′ όμως άλλαξαν οι ισορροπίες, μιας και ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης που δέχθηκε ο Γκαρσία.

Όπως ήταν λογικό, οι παίκτες του Νταμπράουσκας ανέβασαν κατακόρυφα την πίεσή τους, ψάχνοντας την ανατροπή. Στο 60′ ήρθε το γκολ της ισοφάρισης χάρη σε ένα σουτ-κεραυνό που εξαπέλυσε ο Τοράρινσον από τα 25 μέτρα. Στο 69′ ο Μωραΐτης βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε εύστοχα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά είδε τον VAR να ακυρώνει το τέρμα του. Ο ΟΦΗ πίεσε ασφυκτικά την εστία του Κόστιτς και παρά το γεγονός ότι σκόραρε με τον Μεγιάδο στο 89′, είδε και αυτό το γκολ -δεύτερο δικό του και τρίτο συνολικά- να ακυρώνεται μετά από λίγο. Έπειτα, στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων οι Κρητικοί κατασκήνωσαν έξω από την αντίπαλη περιοχή. Από το 90’+7′ έως το φινάλε μέτρησαν τέσσερις κλασικές φάσεις, με δύο εξ αυτών να σώζονται από τον Κόστιτς και άλλες δύο να περνούν οριακά έξω.

ΓΚΟΛ: 60′ Τοράρινσον – 40′ Κόμπα

Κίτρινες: 39′ Ντίκο, 45’+5′ Γκαγιέγκος, 85′ Μαρινάκης – 19′, 45’+1′ Γκαρσία, 24′ Κόμπα, 63′ Κόστιτς, 88 Μπαριέντος
Κόκκινη: 45’+1′ Γκαρσία
Δοκάρι: –

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (85′ Λάρσον), Αμπάντα (77′ Νέιρα), Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγιέγκος (46′ Φελίπε), Ντίκο, Μοσκέρα (62′ Ριέρα).

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (80′ Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (80′ Γκλάβτσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα (62′ Κορνέτ), Κίτσος (46′ Μωραΐτης), Ντέλετιτς (58′ Μύγας), Γκαρσία.