Ο Άρης πήρε με 1-0 τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μεγάλο παιχνίδι της σεζόν

Tο γκολ του Καμαρά στο 10′ αποδείχθηκε αρκετό για να πάρει ο Άρης την πρώτη του φετινή νίκη, υποχρεώνοντας παράλληλα τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη του ήττα μέσα σε λίγες μέρες.

Το παιχνίδι άρχισε με τους πράσινους να έχουν τη μπάλα και να δείχνουν πιο επιθετικοί, αλλά οι κίτρινοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν… Στο 10′ οι Καμαρά – Μπερτόλιο συνεργάστηκαν ωραία και ο πρώτος έκανε εύκολα το 1-0, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα πάνω τους και τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες, αφού είχε προηγηθεί η ήττα στα Γιάννινα, πίσω στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και στο δίλεπτο 23′-25′ είχε δύο φάσεις με τον Ιωαννίδη αλλά στη μία πλάσαρε άουτ και στη δεύτερη νικήθηκε από τον Κουέστα μετά την κεφαλιά που επιχείρησε, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να είναι μπροστά και να πιέζει, χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 50′, ο Άρης είχε καλή στιγμή με το πλασέ του Μαντσίνι που έφυγε ελάχιστα άουτ, για να ακολουθήσει στο 59′ η ευκαιρία του Εντιαγέ με κεφαλιά. Ο Γιοβάνοβιτς έκανε αλλαγές για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του αλλά τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως θα ήθελε, αγού τα λεπτά περνούσαν και οι πράσινοι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα επιθετικά.

Αυτό κάπως άλλαξε μετά το 70′, με τον Ιωαννίδη να απειλεί με μια κεφαλιά που μπλόκαρε με δυσκολία ο Κουέστα στο 76′, αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός δεν ήταν τόσο πειστικός. Και αφού δεν ήταν, μοιραία γνώρισε τη δεύτερη ήττα του μέσα σε λίγες μέρες και παράλληλα δεύτερη σε τρεις αγωνιστικές, με τον Άρη από την άλλη πλευρά να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη.

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα, Τζέγκο, Σάσα (91′ Ματίγια), Μαντσίνι (82′ Ιτούρμπε), Μπερτόλιο (46′ Εντιαγέ), Γκάμα (71′ Γκαρσία), Καμαρά.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Πούγγουρας (87′ Λούντκβιστ), Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (61′ Μαουρίτσιο), Χατζηγιοβάνης (71′ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες (61′ Παλάσιος), Βιτάλ, Ιωαννίδης (87′ Μακέντα).