Μουντιάλ 2022: Νίκησε η Γκάνα (3-2) κι «έγινε της Κορέας» στον 8ο όμιλο!

Μετά το εντυπωσιακό 3-3 στον αγώνα Καμερούν – Σερβία, είχαμε ένα ακόμη «χορταστικό» παιχνίδι, αυτή η φορά για τον 8ο όμιλο, με τη Γκάνα να επικρατεί της Νότιας Κορέας με 3-2.

Πρώτη νίκη για τους Γκανέζους, οι οποίοι έχουν 3 βαθμούς (όσους και η Πορτογαλία η οποία στις 21:00 παίζει με την Ουρουγουάη που έχει 1β.), με τους Κορεάτες να μένουν στον 1 βαθμό μετά το 0-0 στη πρεμιέρα με τους Ουρουγουανούς.

Πλέον την 3η και τελευταία αγωνιστική που θα διεξαχθεί στις 2/12 και ώρα 17:00, η Γκάνα θα παίξει με την Ουρουγουάη και η Νότια Κορέα με την Πορτογαλία.

Οσον αφορά το παιχνίδι είχε εξέλιξη θρίλερ καθώς κρατήθηκαν και 10 λεπτά καθυστερήσεις. Μάλιστα ο προπονητής της Νότια Κορέας Πάουλο Μπέντο αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα μετά το φινάλε, καθώς διαμαρτυρήθηκε για το σφύριγμα της λήξης πριν την εκτέλεση του κόρνερ.

Νίκησε η Γκάνα (3-2) κι «έγινε της Κορέας» στον 8ο όμιλο!

Εντυπωσιακή εξέλιξη στο σκορ, με τη Γκάνα να προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο, με τέρματα των Σαλίσου (24΄) και Κούντους (34΄), αλλά με δύο γκολ του Γκουέ-σουνγκ Τσο (58΄, 61΄) – που προτιμήθηκε στπ βασικό σχήμα αντί του Ούι-τζο-  οι Ασιάτες ισοφάρισαν προσωρινά.

Κι αυτό καθώς στο 68′ ο Κόντους πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και παράλληλα «χρυσό»  για τη Γκάνα. Συγκεκριμένα η Γκάνα βγήκε στην επίθεση, ο Μενσά έκανε το γύρισμα προς τον Ινιάκι Γουίλιαμς, ο επιθετικός της Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν βρήκε τη μπάλα, όμως αυτή στρώθηκε στον Κούντους, ο οποίος σούταρε και «νίκησε» τον Σέουνγκ-γκιου Κιμ, «γράφοντας» το 3-2!

Νότια Κορέα (Πάουλο Μπέντο): Σέουνγκ-γκιου Κιμ, Μουν-χουάν Κιμ, Μιν-τζάε Κιμ (90+2΄ Κιουν-γκουόν Κουόν), Γιουνγκ-γκουόν Κιμ, Τζιν-σου Κιμ, Γου-γιουνγκ Τζουνγκ (78΄ Ουί-τζο Χουάνγκ), Ιν-μπέομ Χουάνγκ, Χέουνγκ-μιν Σον, Γου-γέονγκ Τζέονγκ (46΄ Σανγκ-χο Να), Τσανγκ-χουν Κουόν (57΄ Κανγκ-ιν Λι), Γκουέ-σουνγκ Τσο.

Γκάνα (Οτο Αντο): Ζίγκι, Λαμπτέι (78΄ Οντόι), Αμαρτέι, Σαλίσου, Μενσά (88΄ Ραχμάν), Παρτέι, Αμπντούλ Σαμέντ, Κούντους (83΄ Τζίκου), Α. Αγιού (78΄ Κιερέ), Γουίλιαμς, Τζ. Αγιού (78΄ Σουλεμανά).